Notowania

wojna w syrii
25.09.2012 17:20

Sekretarz generalny ONZ apeluje o pokój

W wystąpieniu na otwarciu sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ Ban Ki Mun oświadczył, że świat musi powstrzymać przemoc i napływ broni do obu stron syryjskiego konfliktu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sebastian Derungs/World Economic Forum/Flickr)

Ban Ki Mun powiedział, że świat musi powstrzymać konflikt w Syrii, który jest _ katastrofą regionalną z globalnymi następstwami _. Szef ONZ mówił też w Zgromadzeniu Ogólnym o Iranie i konflikcie izraelsko-palestyńskim.

W wystąpieniu na otwarciu sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ Ban Ki Mun oświadczył, że świat musi powstrzymać przemoc i napływ broni do obu stron syryjskiego konfliktu.

Powiedział, że trwający od 18 miesięcy konflikt jest rosnącym zagrożeniem dla pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego i wymaga pilnej uwagi ze strony głęboko podzielonej Rady Bezpieczeństwa.

Sekretarz generalny wyraził też _ głębokie zaniepokojenie _ z powodu trwającej przemocy w Afganistanie, w Kongu, regionie Sahelu, a także z powodu groźnego impasu izraelsko-palestyńskiego, podkreślił konieczność odrzucenia gróźb akcji militarnych jednego państwa przeciw innemu.

Nawiązując do konfliktu izraelsko-palestyńskiego i rozwiązania przewidującego istnienie dwóch państw, Ban Ki Mun powiedział, że żydowskie osadnictwo na okupowanych terenach palestyńskich poważnie podważa wysiłki pokojowe. _ - Trzeba przełamać ten niebezpieczny impas _ - powiedział.

Wyraźnie nawiązując do niedawnych wypowiedzi przedstawicieli Izraela, Iranu i USA, Ban Ki Mun powiedział liczącemu 193 państwa Zgromadzeniu Ogólnemu, że należy wyrzec się akcji militarnej jednego państwa przeciw innemu.

Izrael uważa za zagrożenie dla swego istnienia program nuklearny rozwijany przez Iran. Teheran mówi, że w razie potrzeby jest w stanie odeprzeć atak Izraela.

Czytaj więcej w Money.pl
Nic nie robią ws. Syrii. Dostali burę od szefa Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun skrytykował Radę Bezpieczeństwa ONZ za niezdolność do działań, które uchroniłyby mieszkańców Syrii przed rosnącą przemocą.
W pół roku uciekło z tego kraju 1,25 mln osób Liczba syryjskich uchodźców, którzy potrzebują elementarnej pomocy, wzrasta w szybkim tempie, z około 250 tys. w kwietniu do około 1,5 mln obecnie.
Nowy wysłannik ONZ jedzie do Asada Nowy międzynarodowy wysłannik do Syrii Lakhdar Brahimi ma spotkać się z prezydentem Baszarem el-Asadem.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz