Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

Sensacyjne doniesienia o tajnym więzieniu CIA w Polsce

0
Podziel się:

Tajne więzienia CIA, w których przetrzymuja się więźniów-członków organizacji terrorystycznej Al-Kaida, mogą mieścić się w Rumunii lub w Polsce - donosi brytyjski dziennik Financial Times powołując się na wypowiedzi amerykańskiej organizacji praw człowieka Human Rights Watch.

Tajne więzienia CIA, w których przetrzymuja się więźniów-członków organizacji terrorystycznej Al-Kaida, mogą mieścić się w Rumunii lub w Polsce - donosi brytyjski dziennik Financial Times powołując się na wypowiedzi amerykańskiej organizacji praw człowieka Human Rights Watch.

Kraje te wymienił jako prawdopodobną lokalizację więzień - o których doniósł jako pierwszy środowy "Washington Post" - działacz organizacji Human Rights Watch, Tom Malinowski, były urzędnik administracji prezydenta Clintona.
"Mamy wysoki stopień pewności, że takie instytucje istnieją przynajmniej w Polsce i Rumunii" - powiedział Malinowski.

Dodał, że wskazują na to takie dowody jak dokumenty lotów samolotów CIA przewożących więźniów z Afganistanu.

Zdaniem "Financial Times", "jeżeli informacje te się potwierdzą, wywołają prawdopodobnie poważne zaniepokojenie w Unii Europejskiej".

"Rola Polski, jeżeli się potwierdzi, byłaby szczególnie kontrowersyjna zważywszy na to, że niedawno weszła ona do Unii Europejskiej" - komentuje dziennik.

Tymczasem londyńskiemu dziennikowi "Times" Malinowski powiedział, że Human Rights Watch jest "w 90 procentach pewna", że do lokalizacji swoich więzień CIA użyła w Polsce lotniska w Szymanach.

"To mało znane, wiejskie lotnisko, które jest bardzo blisko pewnej polskiej instytucji wywiadowczej" - powiedział działacz amerykańskiej organizacji obrony praw człowieka.

W Rumunii - jego zdaniem - więzienie CIA utworzono w wojskowej bazie lotniczej Mihail-Kogalniceanu.

Malinowski powiedział też, że pracownicy Human Rights Watch zaobserwowali samolot CIA przewożący więzionych terrorystów z Afganistanu na lotniska w Europie środkowo-wschodniej zamknięte dla mediów i publiczności, w tym dwa w Polsce i Rumunii.

Zapytany o te doniesienia, rzecznik MON, Leszek Laszczak, oświadczył: "Żadne osoby podejrzane o działalność terrorystyczną nie były przetrzymywane w bazach wojskowych na terytorium Polski, ani w wyniku umowy z rządem USA, ani z żadną inną instytucją amerykańską".

Natomiast rzeczniczka prezydenta Rumunii, Traiana Basescu, odmówiła skomentowania doniesień na temat tajnych więzień CIA.

Komentarzy odmówiła też sama CIA. Biały Dom i Pentagon nie potwierdziły, ale też nie zdementowały środowej informacji "Washington Post" o więzieniach.

W dzienniku tym nie ujawniono nazw "krajów Europy wschodniej",
gdzie ma się rzekomo znajdować takie więzienie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)