Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Siedziba Ministerstwa Wojny na sprzedaż

0
Podziel się:

Do budowy imponującego siedmiopiętrowego gmachu w stylu zwanym edwardiańskim barokiem lub neobarokiem zużyto 25 mln cegieł i tysiące ton kamieni z Portland i Yorku.

Siedziba Ministerstwa Wojny na sprzedaż
(Secret Pilgrim/CC/Flickr)

Dawny gmach Ministerstwa Wojny w Londynie, wybudowany przy reprezentacyjnej Whitehall za panowania Edwarda VII, będzie sprzedany na otwartym rynku - potwierdziło ministerstwo obrony, będące jego użytkownikiem.

Budynek, w którym w przeszłości mieli biura: minister wojny lord Kitchener, którego podobizna zdobi słynny plakat zachęcający brytyjskich ochotników do wsparcia wysiłku wojennego w I wojnie światowej ("Your Country Needs You"), oraz premierzy David Lloyd-George i Winston Churchill, wyceniany jest na co najmniej 100 mln funtów.

Pozbycie się go i przeniesienie pracowników do pobliskiego głównego ministerstwa obrony zaoszczędzi resortowi 8 mln funtów rocznie.

Do budowy imponującego siedmiopiętrowego gmachu w stylu zwanym edwardiańskim barokiem lub neobarokiem zużyto 25 mln cegieł i tysiące ton kamieni z Portland i Yorku. Ma nietypowy kształt (powstał na planie trapezu) i dekoracyjne kopuły. Zwieńczeniem sufitu są alegoryczne rzeźby symbolizujące Pokój, Wojnę, Prawdę i Sprawiedliwość.

W 1910 r. koszt budowy budynku wyceniono na 1,2 mln funtów.

Gmach był celem nalotów Luftwaffe w czasie bitwy lotniczej o W. Brytanię w 1940 r. Jedna osoba zginęła, ale sam budynek nie poniósł większych szkód. W 1980 r. gruntownie go odremontowano i ponownie oddano do użytku w 1992 r., jako nową siedzibę wywiadu wojskowego.

Budynek z ponad tysiącem pokoi i korytarzami o łącznej długości ok. 4 km, usytuowany w bliskiej odległości od parlamentu i placu Trafalgaru, może być atrakcyjną propozycją dla międzynarodowej sieci hotelarskiej.

Wcześniej resort obrony ogłosił plany sprzedaży zamkniętej od lat stacji metra Brompton Road, w czasie II wojny służącej jako tajny ośrodek dowodzenia obrony przeciwlotniczej. Ma mu to przynieść ok. 60 mln funtów.

Czytaj więcej w Money.pl
Wartość transakcji może sięgnąć 9 mld funtów Brytyjski rząd podjął decyzję o wystawieniu na sprzedaż udziałów w spółce Urenco, producencie paliwa nuklearnego założonego w latach 70. wspólnie z rządami niemieckim i holenderskim.
Książę Karol prowadzi krecią politykę Praktykami księcia jest oburzonych kilku byłych i obecnych ministrów. Zaznaczają, że nie byli wcześniej informowani o działaniach Karola.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)