Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sikorski chwali współpracę z Rosją

0
Podziel się:

Powstanie przejście z obwodem Królewieckim i centra dialogu. Mówiono o wizycie Miedwiediewa.

Sikorski chwali współpracę z Rosją
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

*Jeszcze w tym roku zostanie otwarte nowoczesne przejście graniczne Mamonowo-Grzechotki, przy granicy z obwodem kaliningradzkim. Po obu stronach granicy utworzone mają być centra dialogu. *

Poinformował o tym na konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Szef polskiej dyplomacji spotkał się w Warszawie ze ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

Radosław Sikorski podkreślił, że współpraca z Rosją układa się bardzo dobrze i po dzisiejszym posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskie są już konkretne ustalenia.

Szef polskiego MSZ zapowiedział, że zarówno po stronie polskiej jak i rosyjskiej powstanie Centrum Dialogu i Porozumienia. Jak dodał uzgodniono, iż przed końcem tego roku otwarte zostanie przejście graniczne Mamonowo-Grzechotki (w woj. warmińsko-mazurskim na granicy z Obwodem Kaliningradzkim).

POSŁUCHAJ RADOSŁAWA SIKORSKIEGO:

Sikorski nawiązał także do umowy o małym ruchu granicznym, który ma objąć Obwód Kaliningradzki. Jego zdaniem umowa powinna dotyczyć nie tylko całego Obwodu Kaliningradzkiego, ale również po stronie polskiej powinna objąć jedno z większych miast, by _ podróżowanie do Polski było pożyteczne _.

W ocenie ministra Polska i Rosja mają powody do olbrzymiej satysfakcji z powodu rosnącej wymiany handlowej. Jak dodał będzie ona wspierana przez podpisywanie umów.

Szef rosyjskiego MSZ Sergiej Ławrow powiedział po posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej, że jego uczestnicy przygotują listę uzgodnień, by przystąpić do realizacji przynajmniej niektórych z nich przed wizytą w Polsce prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa.

Prezydent Rosji złoży wizytę w Polsce 6 grudnia. Konferencja Ławrowa oraz szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego odbyła się w Pałacu na Wodzie po posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej, któremu współprzewodniczyli.

Ławrow podkreślił, że decyzje, które zostały podjęte na posiedzeniu Komitetu w maju 2009 roku są skutecznie realizowane. - To już jest dobry wynik, bo pokazuje, że to, co tutaj (na posiedzeniach Komitetu) uzgadniamy nie pozostaje tylko na papierze - zaznaczył.

Rosyjski minister SZ powiedział, że uczestnicy spotkania zgodzili się, iż trzeba poszerzać współpracę gospodarczą między Polską i Rosją o projekty innowacyjne.

Jak zaznaczył Rosja docenia polskie stanowisko w sprawie objęcia ruchem bezwizowym całego Obwodu Kaliningradzkiego.

Ławrow, nawiązując do spraw historycznych, poinformował, że proces odtajniania dokumentów ze śledztwa katyńskiego trwa. Wyraził nadzieję, że polska opinia publiczna o tym wie

Radosław Sikorski powiedział również, że podczas dzisiejszego posiedzenia Komitetu Strategiii Współpracy Polsko-Rosyjskiej udało się przygotować co najmniej trzy umowy dwustronne, które podpiszą w grudniu prezydenci Bronisław Komorowski oraz Dmitrij Miedwiediew. Nie wiadomo na razie, o jakie umowy chodzi.

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)