Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Tomasz Zalewski
|

Sikorski: Musimy pomagać biednym krajom

0
Podziel się:

Tak nakazuje nam tradycja Solidarności i nauka papieża Jana Pawła II - mówi minister.

Sikorski: Musimy pomagać biednym krajom
(kprm.gov.pl)
bETrSxOt

Tradycja Solidarności i pamięć o naukach papieża Jana Pawła II nakazują Polsce pomagać biednym krajom - podkreślił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski na forum ONZ w Nowym Jorku.

Szef polskiej dyplomacji przemawiał podczas sesji na temat Milenijnych Celów Rozwoju, na której podsumowywano dotychczasowy bilans realizacji tego oenzetowskiego programu pomocy dla biednych krajów, uchwalonego w 2000 r.

Państwa członkowskie zadeklarowały wtedy pomoc w poprawieniu w biednych krajach takich wskaźników rozwoju, jak śmiertelności niemowląt, analfabetyzmu, redukcja skali ubóstwa oraz walka z AIDS i innymi chorobami zakaźnymi.

bETrSxOv

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/248/t82168.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/onz;dyskutuje;o;milenijnych;wyzwaniach,173,0,678573.html) ONZ dyskutuje o milenijnych wyzwaniach - Tak jak inni pomogli narodowi polskiemu, tak i my czujemy się zobowiązani do udzielenia pomocy tym, którym się nie poszczęściło. Największy Polak, papież Jan Paweł II, wezwał nas do podjęcia się obowiązku solidarności na rzecz narodów, które aspirują do pełnego rozwoju. Poprzez nasze oddanie dla inicjatywy Milenijnych Celów Rozwoju odpowiadamy na ten apel _ - powiedział minister.

_ - Chociaż Polska jest relatywnym nowicjuszem w dziedzinie pomocy rozwojowej, naszą ambicją jest dostąpić ideału solidarności dla rozwoju _ - dodał.

W swym przemówieniu minister wezwał także międzynarodowe agencje pomocowe do wzięcia przykładu z wzorowej działalności na tym polu, jaką prowadzi w Afryce m.in. Fundacja Billa i Melindy Gatesów. Stosując biznesowe doświadczenia sektora prywatnego ograniczyli oni do minimum biurokrację uzyskując znaczną efektywność w swej działalności charytatywnej.

_ - Żadna korporacja, ani żaden rząd nie mogą sobie pozwolić na skąpstwo. Współpracując z prywatnym sektorem rządy mogą skutecznie pomóc ludziom, którzy desperacko pragną podźwignąć się z nędzy _ - powiedział minister.

bETrSxOB

Czytaj w Money.pl

bETrSxOW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)