Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Widzyk
|

Sikorski: Rosja w NATO to większa stabilność

1
Podziel się:

Dla Polski współpraca NATO z Rosją jest bardzo obiecująca - twierdzi szef MSZ.

Sikorski: Rosja w NATO to większa stabilność
(kprm.gov.pl)

Z punktu widzenia Polski perspektywa ściślejszej współpracy NATO z Rosją jest bardzo obiecująca - twierdzi szef MSZ.

W procesie rozszerzenia NATO nie należy z góry wykluczać Rosji, ponieważ jej członkostwo mogłoby przynieść stabilność i bezpieczeństwo regionom, gdzie dotychczas nie było ani jednego ani drugiego - piszeRadosław Sikorskiw dodatku do _ Sueddeutsche Zeitung _.

_ - Wspólnie możemy wiele zyskać. Mamy wiele wspólnych interesów, takich jak stabilizacja Afganistanu, walka z terroryzmem, piractwem i rozpowszechnianiem broni masowego rażenia _ - ocenia szef polskiego MSZ.

Pisze, że pielęgnacja politycznych kontaktów między NATO a Rosją _ nie może być celem samym w sobie _, bo prawdziwe partnerstwo jest oparte o codzienną praktyczną współpracę. Radosław Sikorski przypomina, że w minionych miesiącach Moskwa zasygnalizowała niezadowolenie z kształtu europejskiej architektury bezpieczeństwa i zaproponowała daleko idące zmiany.

_ - Rosyjska propozycja wymaga gruntownej debaty. Niektóre z zaproponowanych punktów wydają się jednak zmierzać do tego, by ograniczyć rozszerzenie struktur euroatlantyckich na wschód i do osłabienia niezależności procesu decyzyjnego NATO. Jestem przekonany, że obecnie bardziej niż nowych formuł prawnych potrzebujemy otwartej debaty i dążenia do współpracy _ - ocenia Sikorski.

Podkreśla, że uczestnicy dialogu NATO-Rosja powinni tworzyć wspólnotę zasad wartości i reguł postępowania. _ Niestety szereg wydarzeń międzynarodowych pokazał, że jest jeszcze wiele do zrobienia, zanim można będzie mówić o takiej wspólnocie _ - pisze polski minister, przypominając o wojnie rosyjsko-gruzińskiej w 2008 roku oraz o manewrach rosyjsko-białoruskich w 2009 roku.

_ - Chcemy i potrzebujemy bezpiecznej i stabilnej Rosji. Ten kraj musi jednak być obliczalny, gotowy do kooperacji i przede wszystkim demokratyczny. Tylko taka Rosja może żyć w pokoju z samą sobą i swymi sąsiadami _ - dodaje.

Sikorski opowiada się też za kontynuacją procesu rozszerzenia NATO, z którego _ Rosja nie powinna być z góry wykluczana oraz który __ daje możliwość przezwyciężenia podziału Europy na wschód i zachód wraz z wynikającą z tego podziału filozofią _.

W tym samym dodatku do _ Sueddeutsche Zeitung _ opublikowano także artykuł amerykańskiej sekretarz stanu Hillary Clinton, która sceptycznie oceniła proponowany przez Rosję nowy układ o europejskim bezpieczeństwie.

Podkreśla ona, że _ bezpieczeństwo Europy jest niepodzielne _. _ To też główny element rosyjskiej propozycji. Popieramy cel, ale nie rosyjskie założenia. Uważamy, że najlepszym rozwiązaniem jest wzmocnienie istniejących instytucji, jak OBWE i Rada NATO-Rosja, zamiast zawierania nowych układów, co proponuje Moskwa _ - ocenia Clinton.

Wzywa również do reformy europejskich struktur polityki bezpieczeństwa, które - jak ocenia Clinton - nadawały się do rozwiązywania problemów XX wieku. _ Dziś jednak stoimy wobec nowych zagrożeń, takich jak cyberwojny, globalny terroryzm, zakłócenia w dostawach energii, zmiany klimatu i obejmujące cały świat sieci zorganizowanej przestępczości, handlujące narkotykami, ludźmi i bronią. Świat się zmienił. Instytucje, które zapewniają Europie również muszą się zmienić _ - pisze Clinton.

Według niej rozszerzenia NATO i UE przyczyniły się do stabilności i postępu na całym kontynencie - także w Rosji. _ Jej zachodnie granice są dziś stabilniejsze i bezpieczniejsze niż kiedykolwiek w historii _ - ocenia szefowa dyplomacji USA. Podkreśla, że Ameryka sprzeciwia się wszelkim próbom ustanowienia stref wpływów oraz wspiera prawo poszczególnych krajów do swobodnego wyboru sojuszy.

Nowy układ o bezpieczeństwie europejskim to inicjatywa prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, który po raz pierwszy przedstawił ją w 2008 roku w Berlinie. Pakt miałby objąć przestrzeń od Vancouveru do Władywostoku, opierać się na zasadach Karty Narodów Zjednoczonych i jasno definiować czynnik siły w relacjach euroatlantyckich.

Według Kremla, celem tej inicjatywy jest _ ostateczne zerwanie ze spuścizną zimnej wojny _ i stworzenie _ jednolitej, niepodzielnej przestrzeni _ w sferze bezpieczeństwa na obszarze euroatlantyckim.

Propozycje Moskwy będą jednym z głównych tematów Monachijskiej Konferencji o Bezpieczeństwie. Jutro głos w tej sprawie zabierze szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Iran do NATO
2 lata temu
To po co zabijali Arafata, czy Husajna? Powinni przyjąć do NATO i byłby spokój. Koszer Sikora to niezły agent.