Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sikorski: Satysfakcjonująca umowa gazowa z Rosją

0
Podziel się

Szef MSZ zaprzeczył, jakoby rosyjski minister pouczał polskich ambasadorów.

Sikorski: Satysfakcjonująca umowa gazowa z Rosją
(kprm.gov.pl)
bEglgoOd

Radosław Sikorski jest zadowolony z zawarcia umowy gazowej z Rosją.

Minister spraw zagranicznych uważa, że umowa jest satysfakcjonująca dla obu stron - Rosja będzie mogła sprzedać więcej gazu, a Polska będzie mogła kupować paliwo bezpośrednio od producenta bez klauzuli reeksportu. **Szef MSZ powiedział, że być może w czwartek razem z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem ustali, jakie umowy zostaną podpisane podczas wizyty w Polsce prezydenta Dimitrija Miedwiediewa.

Zgodnie z prawem europejskim, polska firma państwowa będzie zarządzała tranzytowym gazociągiem jamalskim. Sikorski powiedział, że także czas obowiązywania umowy, do roku 2020-22 jest korzystny, gdyż do tego czasu Polska zbuduje gazoport i może zacząć wydobywać gaz łupkowy. Minister powiedział jednak, że skrócenie czasu obowiązywania umowy w stosunku do pierwotnych zamierzeń ma plusy i minusy - dłuższa umowa oznaczałaby gwarancję dłuższego tranzytu gazu rurociągiem jamalskim, na czym Polska zarabia.

Komentując rozpoczynającą się dziś wizytę rosyjskiego ministra spraw zagranicznych, Siergieja Ławrowa, Sikorski powiedział na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia, że choć są sprawy, które różnią Polskę i Rosję, to jesteśmy sąsiadami i mamy dużo spraw do omówienia. Z każdym kwartałem rośnie liczba pomyślnie załatwionych spraw we wzajemnych stosunkach.

bEglgoOf

Mówiąc o zorganizowanej kilka tygodni temu naradzie polskich ambasadorów, w której wziął udział szef rosyjskiej dyplomacji, Sikorski powiedział, że jest normalną praktyką, iż w takich naradach uczestniczą ministrowie z innych państw. Szef dyplomacji zaprzeczył twierdzeniom, jakoby minister Ławrow pouczał polskich ambasadorów.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t80969.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lawrow;w;polsce;w;sprawie;kaliningradu,22,0,668950.html) Ławrow w Polsce, w sprawie Kaliningradu
Ławrow rozpoczyna dwudniową wizytę w Warszawie dziś wieczorem. Na jutro zaplanowany jest jego udział - wraz z Radosławem Sikorskim - w posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej, a także spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

- _ W tej chwili przygotowujemy wizytę prezydenta Miedwiediewa w Polsce. Być może jutro (podczas spotkania z Ławrowem) określimy, które umowy zostaną podpisane podczas wizyty prezydenta (Miedwiediewa) _ - powiedział Sikorski w wywiadzie dla radiowej Trójki.

Prezydent Rosji ma złożyć wizytę w Polsce 6 grudnia.

bEglgoOl

Sikorski zaznaczył, że Polska i Rosja mają sprawy, które różnią oba kraje, zarówno historyczne, jak i obecne. - _ Jest sporo do omówienia. Tym bardziej, że jeszcze wychodzimy z okresu bardzo złych stosunków _ - podkreślił minister.

Zadaniem Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej jest uzgadnianie strategicznych aspektów współpracy przed spotkaniami najwyższych władz obu krajów. Komitet został powołany w 2002 roku, po oficjalnej wizycie w Polsce ówczesnego prezydenta Rosji Władimira Putina.

Odnosząc się do stosunków Polski z Litwą, Sikorski powiedział, że są one takie same, jak od wielu lat. Polacy są jednak winni zaprzyjaźnionemu rządowi Litwy, aby mówić o tym, co nas boli. Szef dyplomacji podkreślił, że nie wypełniono postanowień polsko-litewskiego traktatu o przyjaźni, mówiących o pisowni polskich nazwisk. Wilno nie realizuje też zobowiązań, dotyczących zaopatrywania rafinerii w Możejkach.

bEglgoOm

Sikorski powiedział, że strona polska będzie cierpliwie przekonywać Litwinów, aby wypełnili swoje zobowiązania i traktowali mniejszość polską tak, jak mniejszość litewska jest traktowana w Polsce.

Nawiązując do sprawy gwarancji bezpieczeństwa w NATO, minister Sikorski podkreślił, że artykuł 5 Traktatu Atlantyckiego mówi, iż w przypadku zagrożenia jednego z państw Sojusz podejmuje takie działania, jakie uzna za stosowne. Dodał, że Polska chciałaby, aby ta reakcja była jak najbardziej automatyczna, ale trzeba się liczyć z czynnikami politycznymi. Sikorski podkreślił, że nikt nie rozważa likwidacji NATO, a Polska jest zadowolona z istniejącej architektury bezpieczeństwa. Przyznał, że Rosja chce innej wizji, w której odgrywałaby większą rolę, ale Polska nie musi się na to godzić.

Radosław Sikorski powiedział, że informacje o tajnych więzieniach CIA w Polsce są spekulacjami prasowymi, nie potwierdzonymi przez żaden rząd. Podkreślił, że gdy był ministrem obrony, tajnych więzień nie było w żadnym z obiektów Wojska Polskiego. Stwierdził jednak, że polski wywiad od 20 lat współpracuje z wywiadem amerykańskim, a służby specjalne chcąc zapobiec zagrożeniom muszą czasami stosować ostre metody.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t111360.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/projekt;porozumienia;gazowego;z;rosja;zaakceptowany,22,0,699926.html) Projekt porozumienia gazowego z Rosją zaakceptowany Polska będzie mogła także reeksportować gaz ziemny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t74965.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;strasza;drozszym;gazem;z;rosji,185,0,664761.html) Niemcy straszą droższym gazem z Rosji Jeśli niemiecka prognoza się potwierdzi, to tamtejszy gaz będzie dwa razy droższy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t73836.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/polska;oszczedzona;przy;redukcji;zatrudnienia;w;nato,164,0,690852.html) Polska oszczędzona przy redukcji zatrudnienia w NATO Ze struktur dowodzenia zniknie około 3 tysięcy etatów.
bEglgoOG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)