Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Siwiec występuje z SLD. Co myślą o tym politycy?

0
Podziel się:

Zobacz, czy dzisiejsza decyzja może poskutkować istotnymi ruchami w polskiej lewicy.

Siwiec występuje z SLD. Co myślą o tym politycy?
(PAP/Rafał Guz)

- _ To wydarzenie towarzyskie _ - PiS bagatelizuje odejście Marka Siwca z SLD. Europoseł opuścił swoją partię po 23 latach. Powiedział między innymi, że obecna polityka Sojuszu nie gwarantuje wyjścia z opozycji.

Szef Klubu Parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak nie spodziewa się istotnych ruchów na lewicy. - _ To raczej wydarzenie towarzyskie, a nie polityczne. No cóż, tonący brzytwy się chwyta. Być może włączy się w działalność polityczną Aleksander Kwaśniewski, ale nie wróżę powodzenia tego rodzaju inicjatywom _ - komentuje Błaszczak.

_ Chodzi o następne wybory do Parlamentu Europejskiego _. Szef Klubu Parlamentarnego Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk tu widzi przyczynę odejścia z SLD Marka Siwca, europosła i wieloletniego członka Sojuszu.

Arkadiusz Mularczyk przypomina o _ szorstkiej przyjaźni _ liderów polskiej lewicy - Aleksandra Kwaśniewskiego i Leszka Millera i o tym, że Siwiec jest uważany za człowieka Kwaśniewskiego.

- _ To może wskazywać na to, że Marek Siwiec nie otrzymał takich propozycji, na jakie liczył w przyszłych wyborach do europarlamentu. To może też wskazywać, że Leszek Miller odcina z SLD ludzi, do których nie ma zaufania, ludzi, którzy są ludźmi Aleksandra Kwaśniewskiego. Myślę, że jest to kontynuacja szorstkiej przyjaźni, którą już znamy sprzed lat między premierem Millerem i prezydentem Kwaśniewskim _ - uważa Mularczyk.

_ To zły sygnał dla środowiska lewicy _ - uważa szef klubu Platformy Obywatelskiej Rafał Grupiński. Eurodeputowany zapewnił, że pozostaje politykiem lewicy oraz że do innej formacji się nie wybiera.

_ - To na pewno jest oznaka tego, że lewica podzielona dzieli się jeszcze bardziej. To nie jest dobry sygnał dla tego środowiska i dla jego wyborców. Wydaje się, że słabi będą jeszcze słabsi i jeszcze bardziej rozproszeni. Trudno, żeby nas to szczególnie martwiło - _dodaje.

Marek Siwiec podał na konferencji prasowej trzy przyczyny odejścia z SLD. Po pierwsze, jego zdaniem, obecna polityka Sojuszu nie gwarantuje wyjścia z opozycji. Drugi - to przekonanie polityka o tym, że Sojusz nie umie współpracować z innymi formacjami politycznymi, w tym z Ruchem Palikota. Wreszcie trzeci powód to brak woli współpracy SLD z Aleksandrem Kwaśniewskim i woli wykorzystania jego doświadczeń politycznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Radzą Piechocińskiemu czym ma się zająć Postawienie na wzrost gospodarczy, eksport, inwestowanie i rozwój, energetykę odnawialną, tworzenie nowych miejsc pracy - tym, według SLD, powinien zająć się nowy minister gospodarki.
"Tusk spędzi z nim upojne dni i noce" Piechociński i Tusk są jak małżeństwo, do którego wkradnie się skrzecząca rzeczywistość.
SLD zgadza się z Gowinem. Poprze ustawę? Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin spotkał się z klubem SLD. Przekonywał do poparcia projektowanych przez resort przepisów ws. seryjnych zabójców, w tym pedofilów, którzy w 2014 r. zaczną wychodzić na wolność.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)