Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD chce zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego i wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska

0
Podziel się:

SLD zaproponowało swój plan ratunkowy dla państwa. Sojusz żąda zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego, wotum zaufania dla rządu i odwołania ministra spraw wewnętrznych.

SLD chce zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego i wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska
(Piotr Blawicki/East News)

SLD wystąpi do prezydenta o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem prezesa NBP. Sojusz chce też, by premier Donald Tusk w związku z nagraniami opublikowanymi przez _ _ Wprost _ _ zwrócił się do Sejmu o wotum zaufania i wzywa do działań naprawczych.

Sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski ocenił na dzisiejszej konferencji prasowej, że nagrania opublikowane przez _ Wprost _ są szokujące. Dlatego jego zdaniem potrzebny jest plan ratunkowy dla państwa. Sojusz zaproponował pięć punktów takiego planu.

Po pierwsze, SLD zamierza zwrócić się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, w posiedzeniu której - zdaniem Sojuszu - udział powinien wziąć prezes NBP Marek Belka. Posiedzenie powinno dotyczyć dwóch spraw: funkcjonowanie służ specjalnych w Polsce i bezpieczeństwa finansowego państwa - ocenia SLD.

Drugim punktem _ planu ratunkowego _ powinno być, zdaniem SLD, wystąpienie premiera o wotum zaufania do Sejmu. _ Jeżeli w głosowaniu za odebraniem immunitetu b. szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu PO nie miało większości, to bardzo prawdopodobne jest to, że teraz PO i PSL tej większości na Sali sejmowej nie posiadają _ - mówił Gawkowski.

Sojusz oczekuje też, że stanowisko straci minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz, bo to on zarządza służbami specjalnymi w państwie, _ a sam dał się podsłuchać _.

Kontrola w trzech resortach - finansów, skarbu i spraw wewnętrznych to czwarty postulat SLD. Gawkowski podkreślił, że nagrania rozmowy b. wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza z b. ministrem transportu Sławomirem Nowakiem wskazują, że wobec Parafianowicza powinny być postawione zarzuty karne za _ skręcenie _ kontroli skarbowej majątku Nowaka i jego małżonki.

Sojusz ocenia, że w MSW kontrola powinna dotyczyć służb specjalnych, a w ministerstwie skarbu - spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe, o której mówi minister spraw wewnętrznych w zarejestrowanych nagraniach. - _ To kluczowa spółka, która miała ratować nas przed kryzysem gospodarczym, która była sednem drugiego wystąpienia premiera, expose Donalda Tuska, a jest określana mianem "ch..., dupa i kamieni kupa". To jest właśnie stosunek PO do społeczeństwa _ - mówił Gawkowski.

Sojusz postuluje ponadto zwołanie w trybie pilnym posiedzenia sejmowej komisji ds. służb specjalnych. _ - To tej komisji podlega nadzór nad służbami specjalnymi. Można odnieść wrażenie, że komisja ta chce chronić premiera Donalda Tuska i jego ministrów, a jej przewodniczący Zbigniew Sosnowski z PSL nie chce, by ona się zebrała. Dla czystości sprawy, dla pokazania, że PSL i rząd nie mają nic do ukrycia, a Sejm jest miejscem gdzie takie sprawy są wyjaśniane w trybie pilnym powinna odbyć się komisja ds. służ specjalnych _ - przekonywał Gawkowski.

Do wątku służb specjalnych odniósł się także europoseł Janusz Zemke. _ - Te nagrania obnażyły ogromną słabość co najmniej dwóch służb specjalnych: ABW - dlatego, że odpowiada za zabezpieczenie najważniejszych osób w państwie, ale także sporo do przemyślenia powinno mieć Biuro Ochrony Rządu _ - mówił Zemke. Jego zdaniem fakt, że nagrania powstały świadczy o _ podwójnej wpadce służb _. Pierwsza _ wpadka _ to dopuszczenie do powstania nagrań, a druga polega na tym, że _ przez rok służby nie miały żadnej wiedzy, że takie materiały są _.

Gawkowski pytany, czy wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska oznacza przyspieszone wybory odpowiedział_ : Powinna odbyć się w Sejmie debata, która pokaże, czy Donald Tusk ma większość do rządzenia, czy ta większość przepadła. Jeżeli taka większość będzie, to wybory nie wchodzą w grę. Jeżeli jej nie będzie, to każdy scenariusz jest możliwy, łącznie z przedterminowymi wyborami _. Stwierdził też, że koalicja PO-SLD po publikacji nagrań _ nie będzie możliwa _.

Czytaj więcej w Money.pl
Kto i w jakim celu nagrał szefa NBP i MSW? Marszałek Sejmu Ewa Kopacz oceniła, że tego typu rozmowy nie powinny mieć miejsca.
_ Odejście Rostowskiego może być tylko dobre _ Zobacz, jak internauci komentują aferę taśmową.
Rada Polityki Pieniężnej bez prezesa? Rada Polityki Pieniężnej, której przewodniczącym jest prezes NBP, spotyka się 17 czerwca na jednodniowym posiedzeniu roboczym.
Afera taśmowa uderza w giełdę i w walutę Oprócz pogorszenia globalnego apetytu na ryzyko, zamieszanie wokół NBP, wywiera presję na osłabienie złotego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)