Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD rusza na wojnę z państwowo-kościelną komisją

0
Podziel się:

Napieralski: To co robi Komisja Majątkowa jest niezgodne z konstytucją. Dzięki niej Kościół przejął majątek warty 24 mld złotych.

SLD rusza na wojnę z państwowo-kościelną komisją
(PAP/Jacek Turczyk)

SLD zamierza ponownie złożyć wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Komisji Majątkowej.Zdaniem polityków Lewicy, komisja działa niekonstytucyjnie, a część wartego ponad 24 mld majątku, przekazano Kościołowi z naruszeniem prawa.

Taki wniosek trafił do TK już 23 stycznia 2009 roku, został on jednak zwrócony do klubu lewicy z prośbą o uzupełnienie podpisów po tragedii smoleńskiej.

Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski apelował o jak najszybsze rozstrzygnięcie tej sprawy w Trybunale Konstytucyjnym. Według szefa SLD Komisja Majątkowa działa niezgodnie z Konstytucją.

POSŁUCHAJ GRZEGORZA NAPIERALSKIEGO:

Poseł SLD Sławomir Kopyciński przedstawił na konferencji dokumenty dotyczące stanu posiadania komisji Majątkowej. Wynika z nich, że komisja przekazała na rzecz Kościoła ponad pół tysiąca nieruchomości. _ - Są to szpitale, szkoły, urzędy nawet browar - _ wymienia Sławomir Kopyciński.


POSŁUCHAJ SŁAWOMIRA KOPYCIŃSKIEGO:

Poseł SLD zaznaczył, że z dokumentów przekazanych przez Komisję Majątkową wynika, że przekazała ona na rzecz Kościoła majątek o łącznej powierzchni 60 tysięcy hektarów o wartości 24 miliardów 101 milionów złotych. Według lewicy kwota podana przez Komisję jest zaniżona.

Lewica zapowiedziała, że po rozstrzygnięciu wniosku przez TK zmierza podjąć w sprawie Komisji Majątkowej kolejne kroki prawne.

Kościół nie wybrzydza, sięga po wszystko

Wartość nieruchomości zwróconych i przekazanych Kościołowi to 24,1 mld zł.
Rekompensaty i odszkodowania wyniosły 107,5 mln zł.
Dziesiątki tysięcy hektarów ziemi, prawie 500 nieruchomości, ponad 100 mln zł odszkodowań - tyle rekompensat za majątek zajęty po II wojnie oddano Kościołowi po decyzjach Komisji Majątkowej.

Kościół przejął 490 nieruchomości, w tym 19 szpitali, osiem domów dziecka, 26 szkół, dziewięć przedszkoli, trzy muzea, dwa teatry, dwie biblioteki, budynki archiwum, prokuratury, sądu, izby skarbowej, operetki, dworzec PKS i nawet browar.

Zamiast zwrotu nieruchomości wcześniej sprzedanych bądź zabudowanych przyznawano często Kościołowi ziemię. W ciągu lat pracy Komisji otrzymał on grunty rolne lub budowlane o powierzchni ponad 60 tys. ha. To więcej niż zajmuje dziś Warszawa.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t75904.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jest;areszt;w;sprawie;korupcji;w;komisji;majatkowej,97,0,679777.html) Jest areszt w sprawie korupcji w Komisji Majątkowej Pełnomocnik zakonów trafi za kratki na trzy miesiące.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/t36378.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pelnomocnik;kosciola;w;rekach;cba,101,0,679525.html) Pełnomocnik Kościoła w rękach CBA Cztery zarzuty - w tym oszustw na łączną sumę ok. 10 mln zł - postawiła prokuratura pełnomocnikowi zakonów w rządowo-kościelnej komisji, Markowi P.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t20407.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/napieralski;kosciol;zabiera;to;czego;nie;powinien,23,0,370967.html) Napieralski: Kościół zabiera to czego nie powinien Szef SLD podkreśla, że nie zamierza walczyć z Kościołem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t25069.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/episkopat;vs;sld;-;wojna;o;majatki,146,0,370834.html) Episkopat vs SLD - wojna o majątki Lewica chce, by TK sprawdził ustawę o stosunku państwa do kościoła.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)