Notowania

wybory
03.12.2012 07:15

Słowenia: Borut Pahor wygrał wybory prezydenckie

Stracił tekę premiera, bo nie uzyskał wotum zaufania od parlamentu. Teraz został prezydentem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/STR)

*Były socjaldemokratyczny premier Słowenii będzie nowym prezydentem tego kraju. W drugiej turze wyborów prezydenckich zdobył on 67,4 proc. głosów - podała Komisja Wyborcza po przeliczeniu wszystkich głosów. *

Jego rywal, urzędujący prezydent Danilo Tuerk, zdobył zaledwie 32,6 proc. głosów. Frekwencja była bardzo niska i wyniosła 42 proc. W Słowenii prezydent pełni głównie funkcje reprezentacyjne.

_ - Moje zwycięstwo to początek czegoś nowego, nowa nadzieja, nowy czas _ - powiedział Borut Pahor w pierwszym wystąpieniu po ogłoszeniu wyników. Podkreślił, że Słowenia _ potrzebuje zaufania, szacunku i tolerancji _.

49-letni Pahor, popierany przez opozycyjnych Socjaldemokratów (SD), podczas kampanii wyborczej obiecywał, że będzie wspierał reformy strukturalne mające na celu ożywienie gospodarki kraju. Przestał sprawować funkcję premiera, gdy we wrześniu parlament nie udzielił mu wotum zaufania.

Pahor popiera część posunięć antykryzysowych podjętych przez rząd, podczas gdy Tuerk był ich zawziętych krytykiem.

Dwie tury wybory prezydenckich oraz poprzedzająca je kampania upłynęły w cieniu problemów gospodarczych i społecznych kraju, które w ostatnich tygodniach doprowadziły do masowych protestów przeciw rządowej polityce oszczędności oraz skorumpowaniu polityków.

Długo stawiana za wzór pośród nowych krajów członkowskich Unii, a zarazem uzależniona od eksportu, dwumilionowa Słowenia bardzo ucierpiała w następstwie światowego kryzysu finansowego z lat 2008-2009. W kraju rośnie bezrobocie (obecnie na poziomie 11,6 proc.), a dług publiczny wzrósł z 23,4 proc. PKB w przedkryzysowym 2007 roku do prognozowanych 50,1 proc. w roku bieżącym.

Czytaj więcej w Money.pl
Był premierem, zostanie też prezydentem? Po przeliczeniu 99,91 procent głosów Pahor otrzymał 40 procent głosów, Tuerk 35,84 procent.
Tu 650 tysięcy osób straci pracę. W przyszłym roku Największy odsetek bezrobotnych notowany jest wśród młodzieży. Wynosi ponad 35 procent.
W Grecji kwitnie anarchia. Trzeba sobie radzić Kradną prąd, lekarstwa kombinują na lewo, zawiązują komitety i organizują się społecznie. Bo nie da się nic nie robić i czekać.
Tagi: wybory, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz