Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamieszki w syrii
11.01.2012 17:19

Śmierć francuskiego dziennikarza w Syrii

Pocisk moździerzowy uderzył w grupę korespondentów, którzy robili reportaż w Hims.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Korespondent francuskiej telewizji France 2, Gilles Jacquier, zginął dziś wraz z siedmioma innymi osobami w ataku w mieście Hims na zachodzie Syrii. W incydencie 25 osób odniosło obrażenia, w tym dziennikarz z Belgii.

Według fotografa AFP, pocisk moździerzowy uderzył w grupę dziennikarzy, którzy robili reportaż w Hims - ośrodku kontestacji władzy prezydenta Baszara el-Asada. Jest to pierwszy przypadek śmierci zachodniego dziennikarza w Syrii od wybuchu rewolty przeciwko Asadowi 15 marca.

Syryjskie ministerstwo informacji podało, że wie, iż w incydencie zginął zagraniczny dziennikarz, lecz nie ujawniło więcej szczegółów. Jak pisze agencja AFP, grupa dziennikarzy przebywała w Hims dzięki pozwoleniu syryjskich władz, które od wybuchu rewolty ograniczają poruszanie się po kraju przedstawicielom zagranicznych mediów.

Informacje te potwierdziła telewizja France 2. Według niej Jacquier, który wcześniej nadawał relacje z Iraku i Afganistanu, został zaproszony do Syrii przez rząd tego kraju. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka wezwało władze do wszczęcia śledztwa, ponieważ nie wiadomo, kto dokonał ostrzału. Antyrządowi bojownicy oskarżają o atak syryjskie siły bezpieczeństwa.

Według ONZ w tłumieniu protestów przez siły bezpieczeństwa zginęło łącznie ponad 5 tys. ludzi. Władze twierdzą natomiast, że ponad tysiąc osób zginęło z rąk _ grup terrorystycznych _.

Czytaj więcej na temat sytuacji w Syrii w Money.pl
Dyktator zapewnia: Jestem jednym z was Baszar el-Asad z żoną i dwójką dzieci pojawił się na placu przed meczetem Umajjadów, gdzie zgromadzili się zwolennicy reżimu.
Sposób na Asada to banki. Ale ich USA nie ruszą Hillary Clintona poinformowała, że USA i ich sojusznicy pracują nad dodatkowymi sankcjami wobec reżimu w Syrii.
Syria: Czołgi w mieście. Trzech zabitych cywilów Co najmniej trzy osoby zginęły, a kilka zostało rannych, gdy czołgi armii syryjskiej wdarły się do obleganego od niedzieli miasta Talbisa.
Tagi: zamieszki w syrii, syria, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz