Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śmierć polskich żołnierzy w Afganistanie. Jest śledztwo

0
Podziel się

Talibowie stosują coraz bardziej wyrafinowane metody walki i ładunki wybuchowe o coraz większej mocy - mówi Waldemar Skrzypczak.

Śmierć polskich żołnierzy w Afganistanie. Jest śledztwo
(Anna Pawlak/isaf.wp.mil.pl)
bDKyXcjp

St. kapral Piotr Ciesielski, st. szer. Łukasz Krawiec, st. szer. Marcin Szczurowski, st. szer. Marek Tomala i szer. Krystian Banach - to nazwiska poległych w Afganistanie polskich żołnierzy. **Prokurator Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie wykonuje już czynności śledcze po ataku.

[Aktualizacja: 21:49]

Jak powiedział rzecznik Naczelnego Prokuratora Wojskowego płk Zbigniew Rzepa, prokurator zabezpiecza materiał dowodowy. Chodzi m.in. o oględziny ciał, zbadanie miejsca ataku, ewentualnie przesłuchania świadków.

bDKyXcjr

Według Rzepy po _ wyczerpaniu inicjatywy dowodowej na miejscu _ postępowanie będzie przekazane do dalszego prowadzenia w Polsce. Zapewne będzie to prokuratura powszechna, a nie wojskowa, bo ta prowadzi działania tylko wobec podejrzenia popełnienia przestępstwa przez polskich żołnierzy.

Winna bezśnieżna zimaMimo aktywności polskiego kontyngentu nie można uprzedzić wszystkich działań talibów - powiedział radca ministra obrony Waldemar Skrzypczak._ - Nie można wszystkiego przewidzieć. Wiele udaje się uprzedzić przez rozpoznanie, ale nie wszystko. Kontyngent prowadzi dużą aktywność operacyjną, ale to, jak widać, nie zmniejsza aktywności talibów _ - powiedział były dowódca Wojsk Lądowych.

Jego zdaniem talibowie _ będą tym bardziej aktywni, że wiedzą, iż decyzje polityczne o wyprowadzeniu kontyngentu zapadły _. _ - To już zostało powiedziane i dotarło do tych, którzy się tym interesują. Talibowie mają swój biały wywiad; wiedzą, że koalicja ma zamiar wyprowadzić zasadniczą część wojsk do końca roku 2014, i realizują swoją politykę, być może po to, by przyspieszyć proces wycofania wojsk z Afganistanu _ - dodał Skrzypczak.

Według niego zamach świadczy, że nie do końca sprawdza się przekonanie o mniejszej aktywności bojowników zimą. - _ Zimę uważało się umownie za spokojniejszy okres, ale zmniejszenie aktywności talibów zależy od warunków pogodowych. Tak się dzieje, kiedy leży głęboki śnieg. W tej chwili zima w Afganistanie jest bezśnieżna. Taka zima nie utrudnia manewrów talibom _ - powiedział Skrzypczak.

bDKyXcjx

Odnosząc się do faktu, że zginęła cała załoga pojazdu o zwiększonej odporności na miny generał powiedział, że polscy żołnierze dysponują sprzętem, który gwarantuje przyjęty poziom bezpieczeństwa. Podkreślił, że pojazdy są minoodporne, ale do określonej siły rażenia ładunków. _ - Natomiast przeciwnik stosuje coraz bardziej wyrafinowane metody walki i ładunki wybuchowe o coraz większej mocy _ - dodał.

Żałoby narodowej nie będzie_ - To największa tragedia z dotychczasowych, które stały się naszym udziałem w Afganistanie i Iraku. To wielki dramat dla nas wszystkich, szczególnie dla rodzin i wszystkich bliskich, którym składam szczere wyrazy współczucia. Śmierć podwładnego jest też osobistym dramatem dla dowódcy, który czuje się odpowiedzialny za każdego żołnierza _ - powiedział Skrzypczak, który dowodził jedną ze zmian w Iraku.

Przebywający w Pekinie prezydent Bronisław Komorowski złożył kondolencje rodzinom poległych. Spytany o to, czy w związku ze śmiercią Polaków ogłosi żałobę narodową, prezydent powiedział, że są odpowiednie procedury w resorcie obrony narodowej, które to regulują. Zwrócił uwagę, że na śmierć polskich żołnierzy w Afganistanie należy patrzeć przez pryzmat sytuacji w tym kraju. Według prezydenta, ostatnia tragedia _ potwierdza słuszność wcześniejszych decyzji Sojuszu Północnoatlantyckiego o potrzebie szukania rozwiązań natury politycznej, a nie tylko militarnej _.

Także premier Donald Tusk złożył kondolencje rodzinom poległych. _ - To będzie smutna Wigilia dla polskiego wojska, dla nas wszystkich _ - powiedział. Poinformował, że flagi w jednostkach wojskowych na znak żałoby opuszczono do połowy masztów. - _ To jest najtragiczniejszy z dotychczasowych przypadków tego typu na misjach wojskowych Polski _ - podkreślił. Jak dodał, do rodzin poległych docierają teraz tzw. zespoły powiadamiania. _ - Nie będziemy udzielać szczegółowych informacji, dopóki nie będę miał pewności, że do rodzin poległych te zespoły dotarły _ - podkreślił.

bDKyXcjy

Także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek złożył kondolencje rodzinom żołnierzy, którzy zginęli w Afganistanie._ - Składam wyrazy współczucia i kondolencje rodzinom pięciu polskich żołnierzy. Pracowali bezpośrednio z Afgańczykami. Każdy dzień ich misji to trud pracy, aby polepszyć warunki życiowe Afgańczyków. Tworzyli zręby pomyślnej przyszłości dla tego kraju. Cześć ich pamięci _ - napisał Buzek w komunikacie.

Czytaj więcej o wojnie w Afganistanie w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t98707.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pieciu;polakow;zginelo;w;afganistanie,55,0,994615.html) Pięciu Polaków zginęło w Afganistanie Pod opancerzonym pojazdem wybuchła mina. Od początku misji polskie siły nie straciły w jednym zamachu tylu ludzi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/t99661.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polski;zolnierz;zginal;w;afganistanie;stracilismy;juz;wielu,65,0,947521.html) Polak zginął w Afganistanie. Straciliśmy już wielu Do zamachu doszło w niedzielę przed południem w prowincji Ghazni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t90548.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/smierc;w;polskiej;armii;nie;wrocili;z;patrolu,160,0,925344.html) Smierć w polskiej armii. Nie wrócili z patrolu Starszy szeregowy Rafał Nowakowski zginął w Afganistanie, gdy pod pojazdem polskiego patrolu wybuchł improwizowany ładunek wybuchowy.
bDKyXcjS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)