Notowania

zamachy w afganistanie
22.12.2011 06:00

Śmierć polskich żołnierzy w Afganistanie. "To nieuniknione"

- Stałe ryzyko zagrożenia życia to cecha wojny - mówi Stanisław Koziej, szef BBN.

Podziel się
Dodaj komentarz
(bbn.gov.pl)

Atak, w którym zginęło pięciu polskich żołnierzy, świadczy, że same metody wojskowe nie rozwiążą sytuacji; nie wolno pod jego wpływem zmieniać strategii zakładającej konsekwentne przekazywanie Afgańczykom odpowiedzialności - uważa szef BBN Stanisław Koziej.

aktualizacja 07:32_ - Zacznę od złożenia kondolencji rodzinom i bliskim, dla nich to największa tragedia, jaka może się zdarzyć. Z punktu widzenia Polski to najtragiczniejsza w skutkach zasadzka na żołnierzy _ - powiedział szef BBN.

Wyraził przekonanie, że _ największa zasadzka na polskich żołnierzy w dziesiątym roku wojny pokazuje, że metody czysto militarne, jakimi w większości społeczność międzynarodowa się posługiwała, nie są skuteczne _. _ - Trzeba konsekwentniej stawiać na rozwiązania polityczne, na środki pozamilitarne i taka jest z grubsza idea obecnej strategii NATO, w tym Polski _ - przypomniał.

Za konieczne uznał _ konsekwentne pilnowanie realizacji przyjętej strategii, nieodstępowanie od niej, a już w żadnym wypadku nieodstępowanie pod wpływem ataków i strat _.

_ - Takie zdarzenia to niestety nieuchronny aspekt wojny, nie da się go uniknąć. Stałe ryzyko zagrożenia życia to immanentna cecha wojny, a w Afganistanie jesteśmy na wojnie _ - powiedział. Podkreślił, że ryzyko dotyczy nie tylko żołnierzy, _ ale również państwa jako całości, tym bardziej, że wojna w Afganistanie jest naszą wojną z wyboru _. _ -To nie jest wojna, którą musimy prowadzić w obronie własnego terytorium, lecz wojna świadomie podjęta w imię wyższych celów _ - dodał Koziej.

Zaznaczył, że właśnie zmniejszanie ryzyka jest sensem długofalowej strategii Polski wobec Afganistanu. _ - Chodzi o to, aby w sposób spokojny, zaplanowany, racjonalny, w sposób ubezpieczony kończyć udział w operacji afgańskiej do roku 2014 _ - powiedział. Według szefa BBN minimalizacja ryzyka wymaga, by wraz ze zmniejszaniem liczebności kontyngentu redukować stawiane przed nim zadania. - _ Sensem naszej strategii jest wyprzedzające przekazywanie zadań i w ślad za tym kończenie tej operacji _ - zaznaczył.

_ - Afgańczycy muszą się organizować, my powinniśmy im to umożliwiać _ - powiedział Koziej. Według niego przekazując Afgańczykom kolejne zadania należy _ wymagać, aby urządzali się po swojemu _. - _ Nie powinniśmy próbować im narzucać modelu, sposobów postępowania, struktur i procedur. Powinniśmy jak najmniej wtrącać się w budowanie państwa afgańskiego _ - ocenił. Podkreślił, że _ po zakończeniu tej operacji powinniśmy ubezpieczyć się, aby ewentualne zagrożenia nie rozlewały się z rejonu Afganistanu na zewnątrz _.

Aby budowa afgańskiego państwa się powiodła, trzeba - uważa szef BBN - _ uświadomić Afgańczykom, że nie ma odstępstwa od przyjętej strategii, kończy się zaangażowanie międzynarodowe i że oni muszą przejmować sprawy w swoje ręce, nie mogą oczekiwać, że ktoś jeszcze przez dłuższy czas będzie wykonywał ich zadania _.

Koziej zwrócił uwagę na znaczenie pomocy materialnej i organizacyjnej w szkoleniu i podwyższaniu gotowości afgańskich sił bezpieczeństwa, ale także w organizowaniu życia gospodarczego i społecznego. _ - Siłowe rozwiązania - jak pokazuje historia tego najdłuższego od dawna konfliktu - nie przynoszą pożądanych efektów _ - powiedział szef BBN.

Wczoraj rano w ataku na polsko-amerykański patrol regionalnego zespołu odbudowy (PRT) zginęło pięciu polskich żołnierzy. Dziś w polskiej bazie w Ghazni odbędą się uroczystości żałobne.

Czytaj więcej o misji w Afganistanie w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t99662.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/smierc;polskich;zolnierzy;w;afganistanie;jest;sledztwo,20,0,994836.html) Tragedia w Afganistanie. Winny nie sprzęt, a przeciwnik? Talibowie stosują coraz bardziej wyrafinowane metody walki i ładunki wybuchowe o coraz większej mocy - mówi Waldemar Skrzypczak.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/t99661.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polski;zolnierz;zginal;w;afganistanie;stracilismy;juz;wielu,65,0,947521.html) Polak zginął w Afganistanie. Straciliśmy już wielu Do zamachu doszło w niedzielę przed południem w prowincji Ghazni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t90548.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/smierc;w;polskiej;armii;nie;wrocili;z;patrolu,160,0,925344.html) Smierć w polskiej armii. Nie wrócili z patrolu Starszy szeregowy Rafał Nowakowski zginął w Afganistanie, gdy pod pojazdem polskiego patrolu wybuchł improwizowany ładunek wybuchowy.
Tagi: zamachy w afganistanie, afganistan, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz