Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sondaż: 71 proc. Niemców boi się wybuchu wojny

0
Podziel się:

W tej ankiecie uczestniczyło 1223 losowo wybranych mieszkańców Niemiec.

Sondaż: 71 proc. Niemców boi się wybuchu wojny
(Cezary Piwowarski/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)
bFfJyfCd

Aż 71 proc. Niemców obawia się, że konflikt na UkrainieUkrainie może doprowadzić do wybuchu wojny. Połowa uczestników ankiety uważa, że UE nie dysponuje skutecznymi środkami, by powstrzymać Rosję przed agresją - podała niemiecka telewizja publiczna ZDF.

Tylko 5 proc. ankietowanych zupełnie nie boi się konfliktu zbrojnego, a 20 proc. odczuwa niewielki lęk - wynika z sondażu Politbarometer (barometr polityczny) opublikowanego w piątek wieczorem na stronie internetowej ZDF.

W przypadku zagarnięcia przez Rosję dalszych części Ukrainy tylko 2 proc. uczestników sondażu opowiada się za sięgnięciem po środki wojskowe. 33 proc. poparło zaostrzenie sankcji ekonomicznych wobec agresora. 39 proc. Niemców uważa, że władze powinny nadal stawiać na negocjacje z Rosją, a 22 proc. jest zdania, że Unia Europejska w ogóle nie powinna mieszać się w ten konflikt.

bFfJyfCf

51 proc. ankietowanych uważa, że Zachód nie dysponuje skutecznymi instrumentami zdolnymi powstrzymać prezydenta Rosji Władimira Putina. Przeciwnego zdania jest 35 proc. Niemców, natomiast 14 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Większość pytanych (52 proc.) jest przeciwnych podziałowi Ukrainy na części prozachodnią i prorosyjską. 18 proc. poparło taki podział, natomiast 20 proc. powiedziało, że jest im wszystko jedno.

Politbarometer przeprowadza regularnie na zlecenie ZDF instytut badania opinii publicznej Mannheimer Forschungsgruppe Wahlen. W tej ankiecie uczestniczyło 1223 losowo wybranych mieszkańców Niemiec.

Czytaj więcej w Money.pl

bFfJyfCl
bFfJyfCG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)