Notowania

wybory samorządowe 2010
14.11.2010 08:31

Sondaż: PO w wyborach ma coraz większe szanse

Poparcie dla partii rządzącej wzrasta. Na popularności traci PiS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Gdyby wybory samorządowe odbywały się dziś, to komitety Platformy Obywatelskiej mogłyby liczyć na poparcie 38,7 procent Polaków. Prawo i Sprawiedliwość natomiast otrzymałoby 20,9 procent głosów - wynika z sondażu Homo Homini dla Polskiego Radia.

W stosunku do ubiegłego tygodnia poparcie dla PO wzrosło o 1,6 procent, a dla PiS spadło o 2,1. Prezes Instytutu Marcin Duma uważa, że utrzymujące się poparcie dla PO wynika między innymi z braku alternatywy.

Frekwencja - według sondażu - wyniosłaby 47,4 procent.
Jego zdaniem wyborca PO nie wybierze PiS, ponieważ to zupełnie przeciwstawny blok, nie wybierze także SLD, bo ta partia ciągle jest pogrążona w kryzysie. Ponadto Marcin Duma sądzi, że Polacy są zadowoleni z polityki prowadzonej przez PO i tak zwanej _ małej stabilizacji _.

Spadające poparcie dla PiS to proces, który trwa od końca kampanii prezydenckiej. Jest też skutkiem tego co w i wokół partii się dzieje. Według Marcina Dumy przede wszystkim zmiana retoryki oraz odcięcie jednego z partyjnych skrzydeł nie przysparza PiS-owi popularności.

Marcin Duma zauważa, że spadające poparcie dla PiS, to proces, który trwa od końca kampanii prezydenckiej.

Z sondażu wynika również, że poparcie dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej w stosunku do ubiegłego tygodnia wzrosło o 1,2 procent i wyniosło 17 procent. Marcin Duma wyjaśnia skąd tak dobry wynik SLD.

Z sondażu wynika, że w ciągu tygodnia wzrost poparcia odnotowało również Polskie Stronnictwo Ludowe. Na PSL zagłosowałoby o 1,1 procent Polaków więcej. Ludowców poparłoby 8,6 procent wyborców. Zdaniem Marcina Dumy taki wynik oznacza, że PSL korzysta na sporze PO z PiS-em.

Poparcie dla innych ogólnopolskich komitetów wyborczych nie przekracza 3 procent. Natomiast 5,7 procent respondentów zadeklarowało, że w wyborach samorządowych poprze ugrupowania lokalne.

Z sondażu przeprowadzonego dla Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii Homo Homini wynika, że frekwencja wyniosłaby 47,4 procent.

Badanie przeprowadzono telefonicznie 12 listopada, na grupie 1078 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd opracowania wynosi 3 procent, a poziom ufności 0,95.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Kaczyński: PO stosuje socjotechnikę nienawiści ]( http://news.money.pl/artykul/kaczynski;po;stosuje;socjotechnike;nienawisci,34,0,706082.html )
* [ Marszałek Sejmu zagrzewa działaczy PO: Bądźcie jak "Kolejorz" ]( http://news.money.pl/artykul/marszalek;sejmu;zagrzewa;dzialaczy;po;badzcie;jak;kolejorz,56,0,705848.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: wybory samorządowe 2010, wybory samorządowe, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz