Notowania

sondaż
19.05.2013 14:40

Sondaż wyborczy CBOS. PiS przed PO

Sondaż CBOS wskazuje na wygraną PiS. Na Prawo i Sprawiedliwość gotowe jest głosować 26 proc. ankietowanych, na PO 23 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomasz Urbanek/East News)

Klęska Platformy Obywatelskiej czy tylko chwilowe kłopoty? Politycy zastanawiają się czy ostatnie sondaże, które wieszcza klęskę partii rządzącej przerodzą się w stały trend.

Eurodeputowany PO Jacek Protasiewicz zapewnia, że jego partia nie tonie. Polityk przyznaje jednak, że negatywnie odbiła się chociażby dyskusja dotycząca związków partnerskich. Zdaniem europosła sprzeciw posłów konserwatywnych z Jarosławem Gowinem, wpisał się w agresywną debatę której ton nadawała posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.

Jednak rzecznik PiS Adam Hofman jest przekonany, że czas PO już się skończył i jego partia ma szansę na samodzielne rządzenie. Chcemy tworzyć koalicję z ludźmi, którzy potem będą sprzyjać naszej walce o zreformowanie Polski - zaznaczył poseł PiS. Adam Hofman przypomniał też, że jeszcze niedawno premier i część komentatorów mówiła, że Donald Tusk nie ma z kim przegrać, a teraz ci sami komentatorzy mówią, że choć przegrana jest możliwa, to Prawo i Sprawiedliwość i tak nie będzie rządzić. Rzecznik PiS przekonywał, że już za rok wszyscy powiedzą, że jego partia przejmie rządy w Polsce.

Europoseł SLD Wojciech Olejniczak radzi Platformie odejście od konfliktów i roszad personalnych. Polityk zwrócił uwagę na rosnące bezrobocie i rozwarstwienie społeczne a także zniecierpliwienie ludzi. Według polityka Sojuszu powinniśmy usłyszeć od PO, że chce zająć się czymś konkretnym, jak chociażby problemami infrastruktury czy brakiem żłobków i przedszkoli, bo ludzie nie będą żyć jedynie igrzyskami.

Podobnego zdania jest Stanisław Żelichowski z PSL, który uważa, że PO, a co za tym idzie cała koalicja, popełnia szkolne błędy. Poseł ludowców zwraca uwagę, że skoro jest sygnał o rekonstrukcji rządu, to oznacza, że premier stracił zaufanie do swoich ministrów. Tymczasem zmiany zapowiedziano dopiero za kilka miesięcy. Według Żelichowskiego taka zwłoka jest niezrozumiała dla wyborców.

Profesor Tomasz Nałęcz z Kancelarii Prezydenta uważa, że ostrzeżenie dla rządzących przychodzi w samą porę, a PO ma jeszcze szansę by trudności pokonać. Według Nałęcza premier postawi kilka konkretnych celów do zrealizowania i dobierze do tego odpowiednich ludzi.

Według Beaty Kempy z Solidarnej Polski prawdziwym testem będą przyszłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego, które jej zdaniem pokażą prawdziwą klęskę PO. Posłanka zwróciła uwagę, że społeczeństwo jest zmęczone obecną sytuacją na scenie politycznej, a nie widać na horyzoncie żadnego nowego silnego ugrupowania. Beta Kampa stwierdziła, że PO jest w dużej rozsypce i nie ma pomysłu na przyszłość, dlatego jej zdaniem partia rządząca wybory do PE powinna przegrać.

Ostatni sondaż CBOS wskazał na wygraną PiS. Na Prawo i Sprawiedliwość gotowe jest głosować 26 procent ankietowanych, a na PO 23 procent. PO przegrywa także w sondażu TNS dla TVP info. PO uzyskała w nim 32 procentowe poparcie, a PiS ma o dwa punkty więcej i wygrywa wybory z 34 procentowym wynikiem.

Czytaj więcej w Money.pl
Platforma: to wszystko wina kryzysu Politycy koalicji PO-PSL za ostatnie spadki poparcia dla rządzącej formacji winią kryzys gospodarczy.
Zaskakujące wyniki badań poparcia partii politycznych Gdyby wybory odbyły się dziś, do Sejmu weszłyby tylko cztery partie. Jak przestawia się czołówka?
Platforma Obywatelska dryfuje w lewo _ W tej chwili ta tendencja spadkowa jest na tyle poważna, że nie wystarczy zmiana makijażu. Potrzebne są naprawdę głębokie zmiany. _
Tagi: sondaż, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz