Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spłonął meczet, Palestyńczycy winią żydowskich osadników

0
Podziel się:

Izraelska armia zapowiedziała, że sprawdzi te doniesienia.

Spłonął meczet, Palestyńczycy winią żydowskich osadników
(PAP/EPA)

W palestyńskiej wiosce Liban al-Szarkija w pobliżu miasta Nablus na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu spłonął we wtorek meczet. Zdaniem Palestyńczyków ogień podłożyli żydowscy osadnicy.

_ - Przed poranną modlitwą dostrzegliśmy w meczecie ogień. Jego ugaszenie zajęło nam prawie pół godziny. Meczet spłonął całkowicie _ - oświadczył jeden z mieszkańców wsi. Twierdzi on, że nie widział osadników, ale obwinia ich z powodu poprzednich incydentów, w których zniszczono uprawy i drzewa oliwkowe.

_ - Nie widziałem osadników, ale jestem pewien, że to zrobili z powodu poprzednich ataków na wioskę _ - przekonywał.

Izraelska armia zapowiedziała, że sprawdzi te doniesienia.

Do podobnego incydentu doszło 14 kwietnia, kiedy żydowscy osadnicy zniszczyli meczet w miejscowości Huwara na Zachodnim Brzegu. Na jednej ze ścian namalowano wówczas Gwiazdę Dawida.

Palestyńczycy są przekonani, że osadnicy są odpowiedzialni również za dwa inne zdarzenia: podpalenie meczetu we wsi Jasuf w grudniu i zniszczenie cmentarza we wsi Awarta w styczniu. Policja zatrzymała wówczas izraelskiego nastolatka, ale wypuszczono go bez postawienia zarzutów.

Na Zachodnim Brzegu, zajętym przez Izrael w 1967 roku, mieszka około 500 tys. żydowskich osadników. Izraelskie osadnictwo na terytoriach okupowanych uważane jest za jedną z głównych przeszkód w izraelsko-palestyńskich rozmowach pokojowych.

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)