Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spotkanie Tusk- Berlusconi: Bez rozstrzygnieć ws. Buzka

0
Podziel się:

To oznacza, że będzie głosowanie ws. kandydata na szefa PE.

Spotkanie Tusk- Berlusconi: Bez rozstrzygnieć ws. Buzka
(PAP/Radek Pietruszka)

[aktualizacja: 16:12]

Bez rozstrzygnięć zakończyło się spotkanieDonalda Tuskai Silvio Berlusconiego. Premierzy Polski i Włoch rozmawiali w Brukseli o kandydaturach Jerzego Buzka i Mario Mauro na stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego.

Wszystko działo się podczas szczytu przywódców europejskich partii chadeckich. To właśnie chadecy jako najsilniejsza frakcja w europarlamencie ma zaproponować jednego ze swoich polityków na fotel szefa europarlamentu.

Premier Donald Tusk poinformował po spotkaniu, że żadna z kandydatur nie została wycofana. Wcześniej spekulowano, że polski rząd będzie chciał przekonać Włochów, by zrezygnowali z Mario Mauro, aby cała sprawa rozstrzygnęła się jeszcze przed zaplanowanym na 7 lipca kongresem Europejskiej Partii Ludowej.

_ - Zostaliśmy przy swoich stanowiskach. Silvio Berlusconi poinformował, że takie jest stanowisko jego partii i innego zająć nie może. Po męsku powiedzieliśmy sobie, że przystąpimy w takim razie do procedury głosowania na kongresie _ - wyjaśnił Tusk.

Spekuluje się, że Polska mogłaby poprzeć osobę Franco Frattiniego na fotel szefa europejskiej dyplomacji w zamian za włoskie poparcie dla Jerzego Buzka. Donald Tusk nie chce komentować tych informacji, ale podkreśla, że szanse Jerzego Buzka wydają się być bardzo duże. _ - Poprzestańmy na tym, że strona włoska, bardziej niż polska jest w stanie rozmawiać o ekwiwalentach. Nasza determinacja wydaje się większa _ - dodał premier.

Spotkanie Tuska z Berlusconim rozpoczęło się półtorej godziny później niż planowano, bo włoska delegacja nie zdołała dotrzeć na czas do Brukseli. Silvio Berlusconi uczestniczył bowiem w ważnych rozmowach ze związkowcami z Fiata.

Po południu w Brukseli rozpocznie się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej. Niewykluczone, że w kuluarach spotkania również będą toczyć się rozmowy na temat obsady szefa Parlamentu Europejskiego.

Lech Kaczyńskii Donlad Tusk razem będą walczyli na szczycie

Lech KaczyńskiiDonald Tuskna unijnym szczycie w Brukseli wspólnie powalczą o stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego dla Jerzego Buzka. Tymczasem Silvio Berlusconi zachwalał włoskiego kandydata.* *

Stanowisko szefa europarlamentu jest jednym z ważnych tematów szczytu. Dlatego jeszcze przed wyjazdem z Polski premier spotkał się z prezydentem, aby ustalić szczegóły współpracy w Brukseli.

_ - Jeśli chodzi o sprawy, które są do załatwienia w Brukseli w czasie posiedzenia, mamy wspólne stanowisko we wszystkich. Tych dotyczących pakietu klimatyczno-energetycznego, (...) i przede wszystkim szefostwa Parlamentu Europejskiego dla Jerzego Buzka _ - powiedział Tusk po spotkaniu.

Premier podkreślił jednocześnie, że byłoby niedobrze, gdyby w _ kluczowych dniach dla Polski - jeśli chodzi o rozdania europejskie - byłby jakikolwiek dysonans _. _ Dzisiaj wiem, że tego dysonansu nie będzie i to jest z mojego punktu widzenia wsparcie naprawdę duże _ - zaznaczył.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

_ _

Polska chce, by Jerzy Buzek został kandydatem frakcji chadeckiej - Europejskiej Partii Ludowej - na stanowisko szefa europarlamentu. O rekomendację chadeków były polski premier rywalizuje z Włochem Mario Mauro - kandydatem Ludu Wolności, partii premiera Włoch Silvio Berlusconiego.

_ - Mario to poważny (kandydat) i praktykujący katolik. To najlepszy kandydat _ - powiedział Berlusconi. Przypomniał, że we Włoszech w wyborach do PE wzięło udział 67 proc. obywateli, a w Polsce jedynie _ co czwarty _. Wskazał też na argument, że Włochy są krajem założycielskim UE, a ostatni raz stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego miały w 1979 r.

_ - Byliśmy zawsze lojalni wobec Niemiec i wobec Francji, udzielając poparcia ich szefom klubów i ich premierom. Tym razem mamy kandydata, który od 5 lat jest wiceprzewodniczącym PE, to osoba poważna, doskonała, praktykujący katolik. A zatem wysuwamy naszą kandydaturę w przekonaniu, że jest najlepsza. Oczywiście podporządkujemy się decyzji, jaka zostanie podjęta przez partie. Jak zwykle _- - powiedział Berlusconi.

Tymczasem ustępujący przewodniczący PE Hans-Gert Poettering wyraził nadzieję, że na spotkaniu EPL dojdzie do porozumienia w sprawie kandydatury jego następcy. Obu kandydatów ocenił jako _ znakomitych _. _ _Pytany o faworyta, odparł, że _ decyzję podjął, ma swojego faworyta, ale nie byłoby fair go ujawniać _.

Nieoficjalnie, jak powiedziały osoby z jego otoczenia, Niemiec jest _ całym sercem _ za Buzkiem.

Z kolei szef frakcji EPL w PE Joseph Daul apelował do Polski i Włoch o porozumienie. _ - Byłoby idealnie, gdyby ktoś wycofał swoją kandydaturę. Bo jeśli nie, to 7 lipca odbędzie się głosowanie i w ten sposób, sposób demokratyczny, podejmiemy decyzję _ - powiedział.

Szef polskiej delegacji w EPL Jacek Saryusz-Wolski ocenił, że takie rozwiązanie doprowadziłoby jednak do podziałów. _ - Frakcja chadecka wolałaby rozwiązanie polubowne, a nie konfrontacyjne, przez głosowanie, bo to prowadzi do blizn _ - powiedział. _ Mam nadzieję, że będzie porozumienie, ale nie mam pewności, bo obie strony mocno obstają przy swoich stanowiskach _ - dodał Saryusz-Wolski.

Nie ma jeszcze kampanii na rzecz Buzka

Poparcie Lecha Kaczyńskiego dla kandydatury Buzka potwierdził szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki. Powiedział on, że jeśli Buzek zostanie kandydatem Europejskiej Partii Ludowej na szefa PE, czego - jak podkreślił - _ byśmy sobie życzyli _, Lech Kaczyński będzie popierał tę kandydaturę. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili nie trwa jeszcze kampania na rzecz Buzka, gdyż jest to na razie wewnętrzna sprawa chadecji.

Poparcie Buzka zadeklarował m.in. szef niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert. _ _

_ - Bardzo bym się cieszył, że właśnie po tym, jak przewodniczącym PE był Niemiec Hans-Gert Poettering, teraz przewodniczącym zostałby Polak _ - powiedział Lammert. Partia Lammerta i Platforma Obywatelska należą wspólnie do chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej, która będzie stanowiła najsilniejsza frakcję w PE nowej kadencji.

W Brukseli ma dojść do rozmowy premierów Donalda Tuska i Silvio Berlusconiego. Szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej uważa, że jest wiele argumentów, które przemawiają na korzyść polskiego kandydata. A jego wybór nie musi oznaczać zamknięcia Polakom drogi do innych stanowisk unijnych.

POSŁUCHAJ MIKOŁAJA DOWGIELEWICZA:


Albo Buzek, albo komisarz

Rządowy koalicjant PO, czyli PSL bardziej ceni sobie tekę ważnego komisarza niż funkcję przewodniczącego PE. _ Polityka to nie pochodna sentymentów, tylko interesy. Polska musi wiedzieć, co jest jej interesem narodowym i to rozgrywać _ - mówi szef klubu PSLStanisław Żelichowski.

Dla Żelichowskiego najważniejszym stanowiskiem w zasięgu Polaków w strukturach unijnych jest teka komisarza do spraw rozwoju regionalnego. Taka osoba mogłaby uprościć procedury dotyczące pozyskiwania i wykorzystywania środków UE tak, by Polska mogła szybciej gonić rozwinięte kraje Wspólnoty.

Szansę na objęcie stanowiska unijnego komisarza po Danucie Huebner ma eurodeputowanego PO Janusz Lewandowski. Rzecznik rząduPaweł Graśpoinformował, że były już prowadzone rozmowy z Barroso o tym, jaką tekę w komisji mogłaby otrzymać Polska. Graś potwierdził, że Polska jest zainteresowana _ ważną, gospodarczą komisją _.

Rzecznik rządu potwierdził, że Janusz Lewandowski jest polskim kandydatem na komisarza, ale - zaznaczył - premier podtrzymuje, że Polska dysponuje dobrymi kandydatami. _ I chodzi zarówno o Lewandowskiego, jak i o Danutę Huebner i o Jacka Saryusz-Wolskiego _ - dodał.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)