Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
białoruś
18.02.2014 11:50

Sprzedają poniżej kosztów produkcji. Gdzie?

Rząd Białorusi zezwolił na sprzedaż białoruskich towarów po cenach uwzględniających koniunkturę na rynku i poniżej kosztów produkcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(gudmd.haralds/Flickr)

Rząd Białorusi zezwolił na sprzedaż białoruskich towarów po cenach uwzględniających koniunkturę na rynku i poniżej kosztów produkcji. Celem jest rozładowanie przepełnionych magazynów - poinformowała dzisiaj agencja Interfax-Zapad.

Zgodnie z postanowieniem rządu na sprzedaż towarów poniżej kosztów produkcji zezwolono firmom państwowym oraz z udziałem państwa w kapitale zakładowym. Przedsiębiorstwa handlu hurtowego i detalicznego towarami białoruskimi na terytorium Białorusi będą zaś mogły sprzedawać je po cenie niższej od ceny nabycia. Celem tej decyzji jest "przyśpieszenie obrotu zapasów gotowej produkcji oraz środków finansowych".

Jeśli bilans finansowy firmy jest dodatni, może ona podejmować decyzję o sprzedaży towarów poniżej kosztów produkcji samodzielnie, jeśli zaś przedsiębiorstwo przynosi straty - to po uzgodnieniu z organami państwowymi. Firmy handlowe muszą zaś uzgadniać obniżenie ceny z producentami. Postanowienie wchodzi w życie w środę i będzie obowiązywać do końca roku.

Prezydent Alaksandr Łukaszenka zażądał niedawno rozwiązania problemu zalegania białoruskiej produkcji w magazynach. W styczniu wartość wciąż niesprzedanych towarów wzrosła do 78,2 proc. miesięcznej produkcji przedsiębiorstw z 70,2 proc. na koniec roku i wyniosła 31,84 bln rubli białoruskich (prawie 10 mld zł).

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz