Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stan wyjątkowy w szpitalach. Chcą pomocy od polskiej służby zdrowia

1
Podziel się:

Ministerstwo Zdrowia, odpowiadając na prośbę Słowacji, skierowało pismo do dyrektorów szpitali, by podjęli oni działania umożliwiające Słowakom dostęp do świadczeń w polskich lecznicach.

Stan wyjątkowy w szpitalach. Chcą pomocy od polskiej służby zdrowia
(BeyzaSultanDURNA/iStockphoto)

Słowacki minister zdrowia wystąpił do rządu polskiego o pomoc w zabezpieczeniu świadczeń zdrowotnych dla pacjentów - poinformował resort zdrowia. Na Słowacji z powodu protestu lekarzy wprowadzono stan wyjątkowy w kilkunastu szpitalach.

Ministerstwo Zdrowia, odpowiadając na prośbę Słowacji, skierowało pismo do dyrektorów szpitali, by podjęli oni działania umożliwiające Słowakom dostęp do świadczeń w polskich lecznicach.

Protest słowackich medyków popiera Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. OZZL przekazał posłom z sejmowej komisji zdrowia apel o przyjęcie przez Sejm rezolucji potępiającej wprowadzenie przez rząd Słowacji stanu wyjątkowego.

W ocenie OZZL, stan wyjątkowy został wprowadzony _ wyłącznie w celu zmuszenia jednej grupy zawodowej (lekarzy) do pracy na warunkach, na które nie wyrazili oni zgody, co jest pogwałceniem podstawowych praw pracowniczych i obywatelskich _.

Słowackich lekarzy poparła także polska Naczelna Rada Lekarska. _ - Z oburzeniem przyjąłem informację o zamiarze wprowadzenia przez władze Słowacji stanu wyjątkowego dla lekarzy. Chciałbym w imieniu polskiego środowiska lekarskiego wyrazić naszą solidarność z lekarzami słowackimi, którzy walczą o godne warunki wykonywania zawodu w swoim kraju _ - napisał prezes NRL Maciej Hamankiewicz.

Poprzez masowe składanie wypowiedzeń słowaccy lekarze protestują przeciw niskim zarobkom, warunkom pracy w publicznej służbie zdrowia i przekształceniu szpitali w spółki. W proteście uczestniczy około 2 tysięcy lekarzy, czyli około 1/3 wszystkich medyków zatrudnionych w publicznej służbie zdrowia.

Zgodnie ze słowackim prawem stan wyjątkowy może zostać ogłoszony na okres od 30 do 90 dni na wypadek zagrożenia zdrowia obywateli. W takiej sytuacji lekarze na Słowacji będą musieli wykonywać swe obowiązki za około 70 procent dotychczasowych zarobków.

Czytaj więcej o służbie zdrowia w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t96078.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/stan;wyjatkowy;w;slowackich;szpitalach;zagrozone;zycie;obywateli,209,0,977873.html) Połowa lekarzy rzuca pracę. Stan wyjątkowy Od 1 grudnia dwa tysiące, to jest niemal połowa, słowackich lekarzy odchodzi z pracy. Domagają się oni podwyżek płac w granicach 800 euro - rząd proponuje 300.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t86453.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/szpitale;jednodniowe;moga;przestac;funkcjonowac,235,0,970475.html) Decyzja Kopacz skończy żywot szpitali? Może do tego doprowadzić podpisany na początku listopada przez byłą minister zdrowia projekt rozporządzenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t89632.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/tego-mozesz-zadac-od-lekarza-nie-moze-odmowic.html) Tego żądaj od lekarza. Nie może odmówić Przyjmowanie kilku pacjentów jednocześnie, wyśmiewanie ich stylu życia czy odmowa sprowadzenia księdza. Co jeszcze narusza prawa pacjenta?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Anna N
rok temu
A u Nas w Polsce jest super? Zwykli obywatele mają problem z dostaniem się do lekarza rodzinnego,a o specjaliście nie ma mowy, pół roku albo rok czekania na pierwszą wizytę.Jestem młodą osobą bardzo schorowaną, dostęp do służby zdrowia jest fatalny w 21 wieku,cofamy się do średniowiecza.Panie ministrze zdrowia,niech Pan zadba o naszych lekarzy i zwykłych obywateli,a później zajmie się pomocom innym państwom.Wstyd i skandal