Notowania

stosunki polska-litwa
09.05.2012 16:33

Stosunki polski-litewskie. Będą finansować szkoły

Jest to już drugie w ciągu ostatniego półrocza wsparcie finansowe litewskiej edukacji w Polsce przez rząd Litwy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bokstaz/Dreamstime)

Rząd Litwy przyznał dziś wsparcie finansowe dla szkół litewskich w Polsce w wysokości 229 tysięcy litów, czyli ponad 277 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na edukację w języku litewskim.

Trafią do litewskiej szkoły podstawowej i gimnazjum w Puńsku, a także do trzech litewskich szkół podstawowych: w Nowinikach, Przystawańcach i Widugierach.

Jest to już drugie w ciągu ostatniego półrocza wsparcie finansowe litewskiej edukacji w Polsce przez rząd Litwy. W listopadzie przyznano na ten cel 350 tys. litów (ponad 440 tys. złotych).

Wcześniej litewski rząd nie udzielał bezpośredniego wsparcia finansowego szkołom litewskim w Polsce. Wspomagał je przekazując podręczniki, komputery i pomoce metodyczne.

Obecnie szkoły mniejszości narodowych w Polsce mają 20-procentowy dodatek do subwencji oświatowej, a w przypadku małych, wiejskich szkół dodatek ten wynosi 150 proc. subwencji.

Podczas niedawnego spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego ze społecznością litewską w Polsce polscy Litwini zaznaczyli, że bez wsparcia strony litewskiej ich szkoły by się nie utrzymały. Z danych litewskiej ambasady w Warszawie wynika, że w Polsce mieszka około 15 tys. Litwinów.

Czytaj więcej w Money.pl
Szczyt w Jałcie odwołali, ale ona i tak pojedzie Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite udaje się z wizytą na Ukrainę, chociaż szczyt państw Europy Środkowej planowany wcześniej w Jałcie został odwołany.
W miejscu urodzin Piłsudskiego posadzono trzy dęby Zasadzone właśnie dęby piramidalne są hołdem złożonym obrońcom Westerplatte, uczestnikom powstania warszawskiego i bitwy pod Monte Cassino.
"Polskie stosunki z tym krajem są absurdalne" Były premier jest zdumiony pogarszającymi się stosunkami polsko-litewskimi i uważa, że nie ma powodów, by dalej się tak działo.
Tagi: stosunki polska-litwa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz