Notowania

Stosunki polsko-litewskie. Nowy rząd chce poprawy

W programie nowego litewskiego rządu są plany wprowadzenia dwujęzycznych nazw ulic i miejscowości na terenach zamieszkanych przez mniejszości narodowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

W programie nowego litewskiego rządu są plany wprowadzenia dwujęzycznych nazw ulic i miejscowości na terenach zamieszkanych przez mniejszości narodowe. Program centro-lewicowego rządu Algirdasa Butkewicziusa (na zdj.) po raz pierwszy został przedstawiony Sejmowi.

Nowy rząd obiecuje rozwiązać problemy, o których litewscy Polacy mówią od lat. Dotyczy to pisowni nazwisk w oryginale, zakończenia zwrotu ziemi i odroczenia daty ujednoliconego egzaminu maturalnego z języka litewskiego dla wszystkich szkół. Ma też powstać nowa ustawa o mniejszościach narodowych z uwzględnieniem konwencji ramowej o ochronie mniejszości narodowych Rady Europy.

Nowy rząd planuje też zaktywizowanie stosunków z Polską i ich polepszenie. _ Nadamy nowy impet stosunkom z Polską _ - napisano w programie nowego rządu.

Relacje polsko-litewskie znacznie się ochłodziły w ciągu ostatnich kilku lat. Przyczyną było między innymi nawarstwianie się problemów mniejszości polskiej na Litwie.

Czytaj więcej w Money.pl
"Sytuacja Polaków na Litwie się pogarsza" Szef MSZ: _ Podział na okręgi wyborcze jest bardzo niekorzystny dla polskiej społeczności _.
Władze faworyzują Rosję. Wszystko kosztem... Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite uważa, że relacje z Polską nie poprawią się w najbliższym czasie.
"Współpraca z Polską była na pokaz" - _ Niezależnie od narodowości, wszyscy obywatele naszego państwa są równi i tak powinno być _ - powiedział szef MSZ Litwy.
Tagi: stosunki polsko-litewskie, litwa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz