Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Stosunki USA - Chiny. Obama gratuluje nowemu prezydentowi Xi Jinpingowi

0
Podziel się

Obama poruszył w rozmowie z prezydentem Chin temat cyberatatów i bezpieczeństwa w sieci.

Stosunki USA - Chiny. Obama gratuluje nowemu prezydentowi Xi Jinpingowi
(marcn/CC/Flickr)
bCYwEJqt

Prezydent USA Barack Obama przekazał gratulacje nowemu prezydentowi Chin Xi Jinpingowi, który został formalnie zatwierdzony na to stanowisko. Zapowiedział rychłą wizytę w Chinach ministra finansów USA Jacka Lew, później - sekretarza stanu.

W komunikacie Białego Domu o rozmowie prezydentów poinformowano, że minister Lew będzie w Chinach w przyszłym tygodniu (19 i 20 marca), a sekretarz stanu John Kerry - w kwietniu. Biały Dom powiadomił, że tematem rozmowy telefonicznej obu przywódców była przyszłość stosunków amerykańsko-chińskich, w tym gospodarczych, a także sprawy bezpieczeństwa, w tym zagrożeń, jakie płyną z programu nuklearnego Korei Północnej dla USA, ich sojuszników i całego regionu. Podkreślono konieczność ścisłej koordynacji działań z Chinami w tej kwestii.

Obama omawiał też zmierzanie Chin do coraz mniej sztywnego kursu juana i współdziałanie w dziedzinie rozszerzenia handlu. Prezydent USA wspomniał również w rozmowie o znaczeniu uporania się z zagrożeniami dla bezpieczeństwa w sieci, w tym o cyberatakach pochodzących z Chin.

bCYwEJqW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)