Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory we francji
21.02.2011 15:29

Strauss-Kahn chce zostać prezydentem Francji?

Krytycy zarzucają mu, że w Waszyngtonie stracił kontakt z francuskimi realiami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sebastian Derungs/CC/<br/>World Economic Forum)

Dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn w czasie weekendu powiedział m.in., że brakuje mu Francji, co według francuskich mediów świadczy o zamiarze kandydowania w wyborach prezydenckich we Francji w 2012 roku.

Choć sondaże dają Strauss-Kahnowi przewagę nad prezydentem Nicolasem Sarkozym w wyścigu prezydenckim, on sam unika jednoznacznego deklarowania zamiaru udziału w wyborach. Mimo to francuskie media spekulują na ten temat od miesięcy.

_ - Tak, brakuje mi Francji, tak jak wszystkim emigrantom _ - powiedział szef MFW _ Le Parisien _. Według gazety wypowiedź jest jednym z sygnałów, że Strauss-Kahn chce wziąć udział w prawyborach Partii Socjalistycznej na jesieni, które mają wyłonić kandydata tego ugrupowania.

W opinii agencji AFP przy okazji licznych wystąpień we francuskich mediach były minister finansów Francji próbuje pielęgnować swój wizerunek człowieka lewicy.

W Europie _ przezwyciężyliśmy kryzys ekonomiczny, ale nie przezwyciężyliśmy kryzysu socjalnego - oświadczył Strauss-Kahn w kanale France 2. - Wiele krajów ma wrażenie, że kryzys jest za nami; uniknęliśmy zapaści, ale nie uniknęliśmy cierpień _.

Szef MFW odniósł się także do zarzutów części środowisk lewicowych, jakoby stał się zwolennikiem polityki liberalnej. Oświadczył, że nie sprawia mu trudności bycie jednocześnie szefem Funduszu i socjalistą, a programy ekonomiczne kierowanej przez niego instytucji uwzględniają _ najsłabszych _.

Krytycy zarzucają także ewentualnemu kandydatowi, że stojąc na czele MFW w Waszyngtonie stracił kontakt z francuskimi realiami.

Z sondażu opublikowanego w piątek na stronie internetowej tygodnika _ Marianne _ wynika, że Strauss-Kahn wygrałby wybory prezydenckie we Francji wiosną 2012 roku, pokonując zdecydowanie Sarkozy'ego. Według tego sondażu Strauss-Kahn zostałby prezydentem w drugiej turze, zdobywając 61 proc. głosów z dużą przewagą nad swoim konkurentem - prezydentem Sarkozym, który mógłby liczyć jedynie na 39-procentowe poparcie.

Zwraca się jednak uwagę, że sondaż ma hipotetyczny charakter, gdyż szef MFW nie zadeklarował jeszcze, czy będzie się starał o najwyższy urząd w państwie. Jego kadencja w MFW upływa w 2012 roku i powszechnie uważa się, że ma on duże szanse na kolejną kadencję na czele tej instytucji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/35/t77347.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mfw;zmartwione;swiatowa;gospodarka,153,0,614041.html) MFW zmartwione światową gospodarką Eksperci Funduszu przestrzegają państwa przed nadmiernym optymizmem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t77348.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szef;mfw;w;polsce;docenia;nasza;gospodarke,251,0,603899.html) Szef MFW w Polsce, docenia naszą gospodarkę To pierwsza wizyta Dominiqu`a Straussa-Kahna w naszym kraju. Potem odwiedzi Rumunię.
Tagi: wybory we francji, strauss-kahn, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz