Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świat łączy się w żałobie z Polską

0
Podziel się:

Swoją solidarność z Polską wyrażają kolejne kraje: Czechy, Włochy, Niemcy, Litwa i Węgry.

Świat łączy się w żałobie z Polską
(Adam Jones, Ph.D./CC/Flickr)

Na znak żałoby opuszczono flagi.

(aktualizacja 14.21)

Rząd Włoch postanowił, że w niedzielę, w dniu uroczystości pogrzebowych polskiej pary prezydenckiej, do połowy masztu opuszczone będą flagi włoskie oraz Unii Europejskiej na wszystkich budynkach publicznych. Na uroczystości pogrzebowe Lecha i Marii Kaczyńskich do Krakowa ma udać się premier Silvio Berlusconi i przewodniczący Senatu Renato Schifani.

W Czechach sobota i niedziela są dniami żałoby. Flagi na wszystkich budynkach urzędów państwowych opuszczono do połowy masztu. Prezydent Czech Vaclav Klaus i premier Jan Fischer wezmą udział w niedzielę w uroczystościach pogrzebowych w Krakowie.

Na Węgrzech w ceremonii opuszczenia flagi wzięli udział prezydent i premier Węgier Laszlo Solyom i Gordon Bajnai, przewodniczący węgierskiego parlamentu Bela Katona, prezes Sądu Najwyższego Andras Baka, przedstawiciele misji dyplomatycznych na Węgrzech.

Decyzję o opuszczeniu flag podjął w zeszły poniedziałek niemiecki minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere.**[

Wszystko o pogrzebie prezydenta Lecha Kaczyńskiego ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/pogrzeb;lecha;kaczynskiego.html )**

Wieczorem w berlińskim Kościele Francuskim odbędzie się ekumeniczne nabożeństwo żałobne ku czci ofiar tragedii.

Wspólnie z pastorami ewangelickimi poprowadzi je proboszcz z Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie ksiądz Tadeusz Niewęgłowski.

_ - Chcemy okazać solidarność z bliskimi ofiar i żałobnikami w Polsce. W cierpieniu, modlitwie i medytacji chcemy czerpać siłę dla pokonania szoku i smutku, dla naszego sąsiedztwa w Europie, z nadzieją na pokojową i pojednaną Europę _ - podkreśliła jedna z inicjatorek nabożeństwa teolog, była eurodeputowana Eva Quistorp.

Litwa i Londyn transmitują uroczystości, pokażą film o Katyniu

Uroczystości żałobne, które odbywają się w Warszawie transmituje Litewska Telewizja Publiczna. W niedzielę telewizja ta będzie transmitowała też uroczystości pogrzebowe w Krakowie, a wieczorem po głównych wiadomościach zostanie pokazany film _ Katyń _ Andrzeja Wajdy.

Również prywatne litewskie stacje telewizyjne na niedzielę przygotowują specjalne programy poświęcone tragedii pod Smoleńskiem, w której zginęli m.in. prezydent Polski Lech Kaczyński i jego żona Maria.

Stacja telewizyjna _ Lietuvos Ryto Televizja _ zapowiada, że w specjalnym programie pt. _ Świat żegna _ w niedzielę pokaże reportaż o prezydencie Lechu Kaczyńskim i jego rodzinie, o osobach, które zginęły pod Smoleńskiem, o Polsce pogrążonej w żałobie.

Zgodnie z decyzją litewskiego rządu, w niedzielę na Litwie od 7.00 do 22.00, będzie obowiązywała żałoba.

W Londynie na Placu Trafalgar będą jutro transmitowane uroczystości pogrzebowe polskiej pary prezydenckiej. Transmisję zorganizowano staraniem polskiej ambasady i komitetu polskich organizacji działających w Wielkiej Brytanii.

Transmisja rozpocznie się o 12:00 czasu brytyjskiego, czyli 13:00 polskiego i potrwa cztery i pół godziny. Poprowadzi ją prezenterka wiadomości telewizji BBC Kasia Madera.

Zapowiedziano projekcję filmu dokumentalnego o katastrofie pod Smoleńskiem i o zbrodni katyńskiej. Następnie, po wystąpieniach ambasador RP Barbary Tuge i przedstawiciela władz Londynu, odśpiewane zostaną hymny - polski oraz brytyjski i rozpocznie się transmisja z Krakowa na wielkim telebimie.

Komitet organizacyjny, który otworzył stronę internetową pożegnajprezydenta.co.uk, spodziewa się wielu tysięcy gości, głównie Polaków, zarówno spośród około miliona imigrantów przybyłych ostatnio do Wielkiej Brytanii, jak i starej emigracji, która żegnać będzie ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Porządku strzec będzie 25 wynajętych agentów ochrony, 30 harcerzy i 50 ochotników. Będzie to pierwsza tak wielka uliczna manifestacja Polaków w Londynie od czasu stanu wojennego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)