Notowania

irak
30.06.2009 10:42

Święto narodowe w Iraku - wojska USA wyszły z miast

Większość z ponad 130 tys. wojskowych będzie stacjonowała w bazach pozamiejskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Irackie wojsko formalnie przejęło o północy kontrolę nad Bagdadem i innymi miastami kraju od sił amerykańskich, dotychczas dbających o bezpieczeństwo na obszarach miejskich Iraku.

Ostatnie sekundy do północy w irackiej telewizji odliczał specjalny zegar. Niebo nad stolicą rozświetlały fajerwerki.

_ - Wycofanie amerykańskich żołnierzy nastąpiło w pełni we wszystkich miastach _ - powiedział doradca premiera Iraku Nuriego al-Malikiego, Sadik al-Rikabi. _ Świętujemy teraz przywrócenie suwerenności _ - podkreślił.

Premier al-Maliki ogłosił 30 czerwca świętem państwowym - Dniem Suwerenności Narodu.

Wczoraj wieczorem tysiące ludzi uczestniczyły w imprezie plenerowej, zorganizowanej w jednym z bagdadzkich parków, gdzie artyści śpiewali pieśni patriotyczne. Podobną muzykę transmitowały przez cały dzień megafony, rozmieszczone na posterunkach policji i wojskowych punktach kontrolnych, a ozdobione kwiatami i flagami państwowymi pojazdy armii patrolowały stolicę.

_ - W takim dniu wszyscy jesteśmy szczęśliwi: szyici, sunnici, Kurdowie _ - mówił Walid al-Bahadili, uczestnik koncertu w Bagdadzie. - _ Amerykanie za bardzo nas krzywdzili i obrażali _.

W Iraku wciąż jednak istnieją obawy dotyczące przygotowania armii do nowych zadań; szyici czują strach przed atakami ze strony sunnickich bojowników, a sunnici boją się, że zdominowane przez szyitów służby bezpieczeństwa nie będą ich chronić.

AP pisze, że jeśli Irakijczycy w najbliższych miesiącach zdołają powstrzymać przemoc, będzie to dowód na powracającą do kraju stabilność. Jeśli zawiodą - dodaje - stanie się nowym wyzwaniem dla prezydenta USA Baracka Obamy.

Większość z ponad 130 tys. obecnych w Iraku amerykańskich wojskowych będzie teraz stacjonowała w bazach pozamiejskich. Niewielka liczba będzie pełniła rolę doradczą w miastach.

Barack Obama zobowiązał się zakończyć wojnę, w której zginęło 4.300 żołnierzy USA i dziesiątki tysięcy Irakijczyków.

To pierwszy krok w kierunku całkowitego wycofania amerykańskich wojsk z Iraku, zapowiedzianych przez Obamę na 31 grudnia 2011 roku.

Tagi: irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz