Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Syn Kaddafiego odpowiedzialny za masakrę pod Trypolisem?

0
Podziel się

Zbiorową egzekucję mieli przeprowadzić żołnierze syna Kaddafiego.

Syn Kaddafiego odpowiedzialny za masakrę pod Trypolisem?
(PAP/EPA)
bEpxFgaJ

Zbiorową egzekucję 45 zatrzymanych koło Trypolisu przeprowadzili żołnierze brygad Chamisa, dowodzonych przez syna płk. Muammara Kaddafiego - podała organizacja obrońców praw człowieka Human Rights Watch.

Jak poinformowała, przedwczoraj zbadała pozostałości zwęglonych szczątków około 45 ciał, które znaleziono w magazynach koło bazy wojskowej Jarmuk w miejscowości Salahaddin na południe od Trypolisu. HRW podała, że magazyn został podpalony i możliwe, że znalezione zostaną w nim kolejne szczątki ludzkie.

Egzekucję mogli przeprowadzić 23 sierpnia żołnierze pod rozkazami Chamisa Kaddafiego, ponieważ na jednym z budynku kompleksu wypisano na murze _ 32. Brygada _. Jest to jedna z brygad dowodzonych przez syna Kadafiego.

bEpxFgaL

Dyrektor HRW na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej Sarah Leah Whitson napisała w komunikacie: - _ Niestety nie jest to jedyne makabryczne doniesienie o, jak się wydaje, masowej egzekucji ludzi w ostatnich dniach kontrolowania Trypolisu przez rząd Kaddafiego _.

_ - Te bezlitosne morderstwa miały miejsce w środku ramadanu; odpowiedzialni za nie powinni stanąć przed sądem i zostać ukarani _ - dodała Whitson.

Komunikat HRW powołuje się na relację ocalałego 25-letniego Abdulrahima Ibrahima Baszira, któremu udało się uciec. Według niego w dzień egzekucji strzegący magazynu odczytali listę 153 nazwisk, z których około 125 osób to cywile. Uciekło około 20 osób.

Według Baszira i jeszcze jednego świadka, dowódcą oddziału był Mohamed Mansur. Baszir powiedział, że był trzy miesiące przetrzymywany przez brygady Chamisa, które oskarżyły go, że _ jest jednym z rewolucjonistów _.

bEpxFgaR

HRW przypomina, że działania takie, jak w Salahaddin, są zbrodniami wojennymi, że zabójstwa te mogą zostać uznane za zbrodnie przeciwko ludzkości, jeśli okaże się, że były systematycznie prowadzone przeciwko ludności cywilnej.

Korespondent agencji Reutera, który w zeszłym tygodniu odwiedził obóz wojskowy w Trypolisie, znalazł ciała 30 mężczyzn, z licznymi ranami postrzałowymi. Co najmniej dwóch z nich miało ręce związane za plecami, co sugeruje, że dokonano na nich egzekucji. Agencja Associated Press donosiła m.in. o kilku przypadkach znęcania się nad domniemanymi najemnikami Kadafiego z terenów subsaharyjskich.

HRW twierdzi ponadto, że ma dowody, iż żołnierze Kaddafiego zabili co najmniej 17 jeńców w prowizorycznym więzieniu. Lekarz, który dokonał oględzin zwłok, stwierdził, że połowę z nich zabito strzałem w tył głowy, a otarcia na kostkach i nadgarstkach sugerują, że byli związani.

Według HRW siły rządowe dokonywały też losowych zabójstw cywilów. Organizacja podała tu przykład dwóch ratowników medycznych, wyciągniętych z karetki przez żołnierzy i zabitych.

bEpxFgaS
Czytaj więcej na temat ostatnich wydarzeń w Libii
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t155437.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/masakry;w;libii;wladze;powstancze;zakazuja;znecania;sie;nad;jencami,254,0,898814.html) Władze proszą: Nie maltretujcie jeńców -_ Odwet na pojmanych jest niedozwolony _- głosi wiadomość SMS od władz powstańczych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t154969.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/powstancy;u;bram;syrty;chwieje;sie;ostatni;bastion;kaddafiego,149,0,898709.html) Chwieje się ostatni bastion Kaddafiego Trwają negocjacje z przywódcami plemiennymi na temat pokojowego poddania się miasta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t155115.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/co;odkryli;powstancy;w;siedzibie;kaddafiego,176,0,897712.html) Co odkryli powstańcy w siedzibie Kaddafiego? Pod Trypolisem rozciąga się sieć tuneli, którymi prawdopodobnie uciekł dyktator.
bEpxFgbm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)