Notowania

wojna w syrii
24.07.2012 10:39

Syria: amerykański wywiad nadal nie wie, kim są rebelianci

Od zamknięcia w lutym amerykańskiej ambasady w Damaszku CIA straciła zdolność operowania wewnątrz Syrii .

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/ABDURRARHMAN AL SHERIF)

*Choć konflikt w Syrii trwa już ponad 16 miesięcy, amerykański wywiad w dalszym ciągu nie ma pewności, kim są faktycznie członkowie rebelii w tym kraju. USA muszą w tej kwestii polegać na służbach innych krajów - pisze dziś _ Washington Post _. *

Od zamknięcia w lutym amerykańskiej ambasady w Damaszku CIA straciła zdolność operowania wewnątrz Syrii - tłumaczą anonimowo przedstawiciele amerykańskiej administracji. W przeciwieństwie do Libii, gdzie rebelianci szybko objęli kontrolę nad połową kraju, syryjskie ugrupowania opozycyjne nie były w stanie opanować terytorium, które mogłoby służyć za bazę dla CIA.

Z tego powodu - pisze waszyngtoński dziennik, powołując się na swych informatorów - amerykańskie agencje wywiadowcze są zdane na monitorowanie przechwytywanych komunikatów rebelianckich ugrupowań i obserwację konfliktu z dystansu. USA, które nie mają w Syrii swoich ludzi i utrzymują zaledwie garstkę agentów na granicy turecko-syryjskiej, są silnie uzależnione w tej kwestii od Jordanii, Turcji i innych sojuszników w regionie.

_ - Problemy wywiadowcze skomplikowały administracji Baracka Obamy możliwość pokierowania kryzysem, który z jednej strony stanowi sposobność odsunięcia od władzy długoletniego adwersarza Stanów Zjednoczonych, ale z drugiej strony niesie ryzyko umocnienia rebeliantów sprzyjających Al-Kaidzie lub wojowniczemu islamowi _ - odnotowuje _ Washington Post _.

Jednak pomimo krytyki ze strony Republikanów amerykańska administracja jest niechętna głębszemu zaangażowaniu w kolejny bliskowschodni konflikt. Tłumacząc swoje zastrzeżenia, Waszyngton powołuje się właśnie na niejasność składu i przekonań grup walczących z reżimem Baszara el-Asada.

_ - Agencja wywiadowcze i inne służby starają się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat. Bez faktycznego dostępu do terytorium Syrii, trudno dokładnie powiedzieć, kim faktycznie _ są rebelianci - podały władze.

Ta niepewność co do przyszłości Syrii po Asadzie udziela się także amerykańskim sojusznikom w regionie. Według rozmówcy amerykańskiego dziennika istnieje ryzyko, że opozycja zostanie zdominowana przez islamistów dążących do powołania rządów Bractwa Muzułmańskiego, ponieważ _ taki jest pogląd większości, a przynajmniej tych, którzy walczą na ulicach _.

Z tego też powodu USA, podobnie jak inne kraje, w tym Jordania i Zjednoczone Emiraty Arabskie, nie angażują się w dostarczanie broni i amunicji rebeliantom, choć CIA dzieliła się materiałami wywiadowczymi z Katarem i Arabią Saudyjską, które to czynią.

_ - Stany Zjednoczone mają raczej burzliwe doświadczenia, jeśli chodzi o uzbrajanie ugrupowań opozycyjnych, w tej chwili z jednym z nich walczymy _ - powiedział dziennikowi przedstawiciel administracji, czyniąc aluzję do decyzji o dozbrojeniu w latach 80. milicji w Afganistanie, które następnie przekształciły się w Al-Kaidę. Strona amerykańska przekonuje, że zeszłotygodniowy atak w Damaszku, w którym zginęły cztery osoby z najbliższego otoczenia Asada, świadczy o postępach opozycji - nawet bez pomocy w postaci broni od Stanów Zjednoczonych.

_ Washington Post _ pisze natomiast, że CIA dostarczyła syryjskiej opozycji sprzęt do szyfrowania, co zapewne umożliwia USA monitorowanie ich rozmów.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama jest naiwny? Agenci nie mają złudzeń W ocenie analityków, siły reżimowe są wystarczająco dobrze wyposażone, by odeprzeć ofensywę powstańców.
USA grożą. Wymierzą sprawiedliwość, jeśli... - _ Działamy na rzecz zmiany, dzięki której naród syryjski uwolni się od reżimu Assada _ - powiedział prezydent USA.
Zachód bardzo ostro o Rosji i Chinach. Powód? USA i Wielka Brytania skrytykowały zawetowanie przez Rosję i Chiny rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz