Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Syria chce podpisać konwencję o broni chemicznej

0
Podziel się:

Rzecznik ONZ wyjaśnił, że przystąpienie do traktatu, który został już podpisany przez inne państwa, wymaga pewnych procedur, które zajmą kilka dni.

Syria chce podpisać konwencję o broni chemicznej
(PAP/EPA)

ONZ otrzymał dziś prośbę rządu Syrii dotyczącą przystąpienia Damaszku do międzynarodowej Konwencji o zakazie broni chemicznej - poinformował rzecznik ONZ Farhan Haq.

_ - Kilka godzin temu otrzymaliśmy od rządu syryjskiego dokument dotyczący przyjęcia (Syrii) do Konwencji o zakazie broni chemicznej. Analizujemy go teraz _ - powiedział Haq.

Rzecznik ONZ wyjaśnił, że przystąpienie do traktatu, który został już podpisany przez inne państwa, wymaga _ pewnych procedur, które zajmą kilka dni _.

Wcześniej w czwartek w wywiadzie dla telewizji Rossija24 prezydent Syrii Baszar el-Asad powiedział, że Damaszek przygotowuje się do przekazania ONZ _ w ciągu kilku dni dokumentów technicznych niezbędnych do przygotowania odpowiedniego porozumienia _.

Asad dodał, że Damaszek zacznie przekazywać informacje na temat swojej broni chemicznej w miesiąc po przystąpieniu do Konwencji o zakazie broni chemicznej.

Damaszek obiecał wcielić w życie plan objęcia syryjskiej broni chemicznej kontrolą wspólnoty międzynarodowej, przedstawiony w poniedziałek przez Rosję.

Moskwa proponuje rozwiązanie problemu syryjskiej broni chemicznej w kilku etapach: pierwszy - Syria przystępuje do Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW); drugi - Damaszek wskazuje miejsca przechowywania i produkcji broni chemicznej; trzeci - dopuszcza do nich inspektorów OPCW; czwarty - rozstrzyga razem z inspektorami, jak i kto będzie niszczyć broń chemiczną.

W wywiadzie Asad wyraźnie postawił warunki, na jakich zdecyduje się zrezygnować z broni chemicznej. _ To proces dwustronny (...). Gdy zobaczymy, że USA naprawdę chcą stabilizacji w naszym regionie, przestaną grozić i dążyć do ataku, a także przestaną dostarczać broń terrorystom, wtedy uznamy, że możemy przeprowadzić ten proces do końca _ - powiedział syryjski prezydent.

Waszyngton zagroził Syrii interwencją zbrojną w związku z użyciem 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku broni chemicznej, o co Zachód oskarża reżim Asada.

Konwencja o zakazie broni chemicznej została podpisana w Paryżu w 13 stycznia 1993 roku i weszła w życie 29 kwietnia 1997 roku. Zakazuje ona produkcji, przechowywania i wykorzystywania broni chemicznej. Zakazuje też państwom będącym jej sygnatariuszami pomagania innym krajom w produkcji lub używaniu takiej broni. Nad stosowaniem nakazów Konwencji czuwa Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej, z siedzibą w Hadze.

Syria nie podpisała do tej pory Konwencji, ale podpisała w 1925 roku Protokół genewski o zakazie używania gazów duszących, trujących lub podobnych oraz środków bakteriologicznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia rozważa większe zaangażowanie w Syrii W Strasburgu Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której potępił masowy mord na ludności cywilnej w ataku gazowym, do którego doszło 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku
"Asad uzyskał czas na nowe masakry" Ankara nie będzie się domagać działań zbrojnych, jeśli plan działań dyplomatycznych wobec Damaszku, jaki uzgodnią USA i Rosja, będzie uwzględniał jej interesy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)