Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Syria: Nie ma zgody na zniesienie embarga na broń dla powstańców

0
Podziel się:

Polskie MSZ podało, że w spotkaniu, które odbyło się w piątek i sobotę w stolicy Irlandii, uczestniczył minister Radosław Sikorski.

Syria: Nie ma zgody na zniesienie embarga na broń dla powstańców
(PAP/EPA)

Na nieformalnym spotkaniu szefów dyplomacji państw UE w Dublinie Francji i Wielkiej Brytanii nie udało się przekonać pozostałych krajów unijnych, by poparły inicjatywę o zniesieniu embarga na dostawy broni dla powstańców w Syrii - poinformowali dyplomaci UE.

Polskie MSZ podało, że w spotkaniu, które odbyło się w piątek i sobotę w stolicy Irlandii, uczestniczył minister Radosław Sikorski.

Na zeszłotygodniowym szczycie UE Paryż i Londyn opowiedziały się za zniesieniem z końcem maja embarga na dostawy broni dla syryjskiej opozycji, walczącej z reżimem prezydenta Baszara el-Asada. Wiele państw ma jednak zastrzeżenia, obawiając się dalszej eskalacji konfliktu w Syrii i napięć w całym regionie.

_ - Podkreślałem, że dużo uwagi trzeba poświęcić możliwości wykorzystania przez Asada broni chemicznej. Są oznaki, że już mógł jej użyć lub że może jej użyć _ - powiedział wczoraj wieczorem dziennikarzom minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius.

Po ataku w prowincji Aleppo, w którym w tym tygodniu zginęło 26 osób, przeciwnicy i zwolennicy syryjskiego prezydenta zaczęli oskarżać się nawzajem o wykorzystywanie broni chemicznej.

Zniesieniu embarga na broń sprzeciwiły się m.in. Niemcy i Austria. Kraje te obawiają się, że broń może wpaść w ręce islamskich bojowników, zaognić konflikt w regionie i sprawić, że sojusznicy Asada - Iran i Rosja - zwiększą dostawy broni dla reżimu.

_ - Jesteśmy niechętni zniesieniu tego embarga. Musimy uniknąć sytuacji, w której broń mogłaby dostać się w niepowołane ręce i zostać wykorzystana w nieodpowiedni sposób przez terrorystów, dżihadystów i fundamentalistów _ - powiedział szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle.

Na podjęcie decyzji w tej sprawie UE ma czas do 1 czerwca. Może przedłużyć embargo lub zmodyfikować sankcje. Wprowadzenie zmian w zakazie dostaw broni wymaga zgody wszystkich 27 krajów członkowskich. Jak pisze agencja Reuters, w najbliższym czasie dyskusje będą kontynuowane w grupach roboczych.

Pod koniec lutego UE przedłużyła o kolejne trzy miesiące embargo na dostawy broni do Syrii, modyfikując je tak, by umożliwić dostarczanie opozycji syryjskiej wyposażenia, które nie jest bronią śmiercionośną, oraz udzielanie większej pomocy technicznej dla ochrony ludności cywilnej.

Minister spraw zagranicznych Austrii Michael Spindelegger powiedział, że w przypadku zniesienia zakazu można by twierdzić, że UE popiera jedną ze stron konfliktu. Dodał, że wówczas jego krajowi bardzo trudno byłoby pozostawić na zajętych przez Izrael Wzgórzach Golan kilkuset żołnierzy, którzy stacjonują tam w ramach misji pokojowej ONZ.

Aby wzmocnić opozycję niektórzy przeciwnicy zniesienia embarga są gotowi przeanalizować złagodzenie sankcji gospodarczych na tych obszarach Syrii, które są w rękach rebeliantów. Jedną z opcji byłoby złagodzenie zakazu importu syryjskiej ropy - poinformowali unijni dyplomaci.

_ - Musimy przyjrzeć się temu, jak wzmocnić wsparcie dla umiarkowanej syryjskiej opozycji, głównie poprzez pomoc polityczną i gospodarczą _ - poinformowała szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton.

Polskie MSZ podało w sobotnim komunikacie, że oprócz konfliktu w Syrii spotkanie w Dublinie dotyczyło też _ organizacji i funkcjonowania Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych _ (ESDZ) i _ współpracy UE z międzynarodowymi organizacjami regionalnymi _.

Czternaście krajów, w tym Niemcy, Włochy i Hiszpania, wezwały do wzmocnienia utworzonej w 2010 roku unijnej służby dyplomatycznej, która często jest krytykowana za niewielką skuteczność - poinformowała AFP.

ESDZ musi być jeszcze bardziej wzmocniona, gdyż dzięki temu polityka zagraniczna UE mogłaby stać się _ bardziej spójna, kompletna i zintegrowana _ - poinformowały te kraje. Powołana do życia na mocy traktatu z Lizbony ESDZ ma na celu _ wzmocnienie głosu UE w świecie _.

Ashton przyznała w sobotę, że czasami ma wrażenie, iż _ pilotuje samolot pozbawiony skrzydeł, które są w budowie _. _ Gdy mamy samolot, musimy sprawić, by leciał prawidłowo _ - dodała w rozmowie z dziennikarzami.

Spotkanie w Dublinie odbyło się w formule Gymnich. Takie spotkania organizuje każde państwo członkowskie pełniące obowiązki prezydencji w Radzie UE. Służą one _ swobodnej wymianie opinii na tematy związane z sytuacją międzynarodową i polityką zagraniczną UE _ - poinformowało polskie MSZ.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia zniesie embargo na broń dla Syrii? -_ Potwierdziliśmy pełne zaangażowanie Unii Europejskiej w międzynarodowe wysiłki, aby położyć kres przemocy w tym kraju _ - powiedział Rompuy.
Wielka Brytania znowu odcina się od UE? Państwa członkowskie w UE są podzielone, jeśli chodzi o dalsze przedłużanie embarga na broń dla Syrii. Niemcy np. uważają, że zniesienie zakazu będzie skutkować napływem broni do regionu.
Ujawniła, kto dostarcza broń rebeliantom Katar, Arabia Saudyjska i prawdopodobnie Libia dostarczają broń syryjskim rebeliantom - oświadczyła rzeczniczka Narodowej Rady Syryjskiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)