Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Syria we krwii. Trwa zacięta bitwa o Aleppo

0
Podziel się

Opozycyjne organizacje twierdzą, że od początku trwającego już 17 miesięcy konfliktu w Syrii zginęło około 19 tysięcy osób.

Syria we krwii. Trwa zacięta bitwa o Aleppo
(PAP/EPA)
bCYNNYzV

Według źródeł opozycyjnych, armia do ofensywy na Aleppo używa zarówno czołgów, śmigłowców jak i ciężkiej artylerii. Wiadomo, że są zabici, ale ich liczba jest trudna do zweryfikowania.

Syryjskie wojsko próbuje odzyskać kontrolę nad zajętymi przez rebeliantów dzielnicami miasta Aleppo. Od wczoraj rano trwa ofensywa armii prezydenta Baszara al-Assada na niektóre dzielnice najbardziej zaludnionego miasta w Syrii

Bitwa o Aleppo jest dla reżimu prezydenta al-Assada kluczowa, bo być może pozwoli mu również odzyskać kontrolę nad terenami przygranicznymi z Turcją. To właśnie przez tę granicę płynie większość dostaw broni i zaopatrzenia dla Wolnej Armii Syrii, głównej bojówki walczącej o obalenie al-Assada.

Ekspert do spraw Bliskiego Wschodu Wali Nasr z Waszyngtonu twierdzi jednak, że nawet gdyby powstańcom udało się w końcu obalić syryjskiego prezydenta, to nie zakończy to wojny domowej w kraju.

bCYNNYzX

- _ To, czy Assad zostanie czy odejdzie nie ma już w tym momencie znaczenia. Gdyby nawet miał odejść, to i tak armia, która go wspiera oraz sprzyjająca mu część społeczeństwa tworzy razem ponad 50 procent populacji. Jeśli policzyć alawitów, chrześcijan i Kurdów, którzy go lubią albo przynajmniej boją się opozycji, to wciąż widać, że jest powód, aby w tym kraju trwały walki _ - twierdzi ekspert.

Były szef misji obserwacyjnej ONZ generał Robert Mood, który wrócił z Syrii uważa, że upadek reżimu Baszara al-Assada to kwestia czasu. Mood także jednak uważa, że zmiana władzy nie będzie oznaczać końca wojny domowej w Syrii. Opozycyjne organizacje twierdzą, że od początku trwającego już 17 miesięcy konfliktu w Syrii zginęło około 19 tysięcy osób.

bCYNNYAy
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)