Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Syria: wzmocnili sankcje i kontrole embarga

0
Podziel się:

- Musimy dalej wywierać nacisk na Syrię - uważa szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Syria: wzmocnili sankcje i kontrole embarga
(PAP/EPA/ABDURRARHMAN AL SHERIF)

Nowe sankcje wobec Syrii przyjęli dziś szefowie dyplomacji UE, wpisując ponad 20 osób na unijną _ czarną listę _ przedstawicieli Syrii objętych zakazem wjazdu i zamrożeniem aktywów w UE. Wzmocniono też kontrolę embarga na dostawy broni do Syrii.

_ - Musimy dalej wywierać nacisk na Syrię _ - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton po przybyciu na spotkanie ministrów w Brukseli. Zaznaczyła, że sankcje są częścią szerszych starań UE by _ wywrzeć presję na reżim _ prezydenta Baszara el-Asada.

Ashton podkreśliła, że wzmocniona kontrola embarga na broń dostarczaną do Syrii umozliwi inspekcje statków. Dodała, że UE _ chce zaapelować do grup opozycji syryjskiej, by ściśle ze sobą współpracowały _. _ Przerwanie przemocy w Syrii wymaga uzgodnionego działania _ - podkreśliła.

Szef MSZ Holandii Uri Rosenthal powiedział, że ostatnie wydarzenia w Syrii pokazują, iż UE _ powinna się spieszyć _ w swoich staraniach, by Asad powstrzymał przemoc w kraju, i w zabiegach o polityczne rozwiązanie konfliktu. _ - Jesteśmy przekonani, że teraz pytanie nie brzmi: czy Asad ustąpi, ale - w którym momencie to nastąpi. Lepiej, by było to prędzej niż później _ - ocenił. Przypomniał jednocześnie, że Holandia nalega na polityczne rozwiązanie tej kwestii.

Po dzisiejszej decyzji unijna lista przedstawicieli Syrii objętych zakazem wjazdu i zamrożeniem aktywów na terenie UE liczy ponad 150 osób. Szefowie MSZ dodali też trzy syryjskie firmy do listy 49 przedsiębiorstw i instytucji objętych zamrożeniem aktywów w UE.

Zadecydowali również o wzmocnieniu kontroli embarga na broń do Syrii, przyjmując rozporządzenie, które prawnie zobowiąże państwa _ 27 _ do kontrolowania statków na wodach terytorialnych UE, jeśli tylko zajdzie podejrzenie, że na statku może znajdować się broń. Do tej decyzji mógł przyczynić się incydent z początku roku, gdy statek Chariot, który według mediów wiózł rosyjską broń, zawinął do cypryjskiego portu w Limassol, a stamtąd dotarł do Syrii. Potem władze cypryjskie kategorycznie zaprzeczały doniesieniom, jakoby Rosja wykorzystywała Cypr do tranzytu broni dla reżimu Asada.

Wysoki rangą dyplomata w unijnym korpusie dyplomatycznym mówił w piątek, że przypadek statku Chariot był jedynym, o jakim mu wiadomo, z którym wiązały się podejrzenia, że broń dla Syrii była transportowana przez wody terytorialne krajów UE. Dyplomata zaznaczył, że embargo jest unijne, a Unia nie ma jurysdykcji poza wodami terytorialnymi _ 27 _.

W Syrii, gdzie od blisko półtora roku trwa krwawo tłumiona przez siły rządowe rebelia przeciwko Asadowi, powstańcy przejęli kontrolę nad dwoma z trzech głównych przejść granicznych z Irakiem, istotnymi dla zaopatrzenia ich w broń, oraz nad przejściem granicznym z Turcją. Trwają walki z siłami reżimu w Halabie (Aleppo), drugim co do wielkości syryjskim mieście. W Damaszku po blisko tygodniu zaciętych walk rebelianci zostali odparci.

Według opublikowanych wczoraj danych organizacji pozarządowych od wybuchu rewolty w Syrii w marcu 2011 roku zginęło w tym kraju ponad 19 tys. osób.

Czytaj więcej w Money.pl
ONZ dyktuje nowe warunki dyktatorowi Zachodni projekt rezolucji w sprawie Syrii, zawiera groźbę zaostrzenia sankcji wobec Syrii.
Mocne stanowisko Unii. Nałożyli nowe zakazy Decyzja zapadła na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych 27 krajów w Luksemburgu.
CIA pomaga w dostarczaniu broni do Syrii Chodzi o takie rodzaje broni jak karabiny automatyczne, granatniki, amunicja i niektóre typy broni przeciwpancernej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)