Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Syria zamyka granice, kolejne ofiary zamieszek

0
Podziel się

Bilans trwających od 15 marca antyrządowych demonstracji wynosi co najmniej 361 zabitych. 25 z nich zginęło dziś w Darze.

Syria zamyka granice, kolejne ofiary zamieszek
(PAP/EPA)
bDHUYoTF

**Syria zamknęła przejścia graniczne z Jordanią. Co najmniej 25 osób zginęło dziś w mieście Dara, na południu kraju, gdy o świcie wkroczyła tam armia wspierana przez czołgi, by zdusić antyrządowe protesty.

Miasto to od rana jest intensywnie ostrzeliwane z ciężkiej artylerii - mówił będący na miejscu działacz praw człowieka Abdallah Abazid. Podczas rozmowy telefonicznej w tle słychać było eksplozje i strzały. Według Abazida, w Darze zginęło _ co najmniej 25 męczenników _. Dodał, że _ na ulicach nadal leżą pozostałe ciała _.

Zobacz także: ZOBACZ AMATORSKIE NAGRANIE Z OBLĘŻONEGO MIASTA:
bDHUYoTH

W Darze pięć tygodni temu rozpoczęły się protesty, których uczestnicy chcą ustąpienia prezydenta Baszara el-Asada i przeprowadzenia demokratycznych reform. Dzisiaj do tego miasta, według relacji świadków, wkroczyło nawet 3 tys. funkcjonariuszy syryjskich służb bezpieczeństwa wspieranych przez czołgi._ - Snajperzy zajęli pozycje na dachach, a w centrum miasta są czołgi _ - mówił aktywista, z którym przez telefon rozmawiała agencja AFP.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t137987.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/syria;czolgi;na;ulicach;dary,78,0,817742.html) Syria: Czołgi na ulicach Dary
Z kolei agencja Reutera informuje, że służby bezpieczeństwa i bojówki prezydenta Asada w poniedziałek o świcie przeprowadziły szturm na miejscowość Duma na przedmieściach Damaszku. Według świadków, funkcjonariusze strzelali do nieuzbrojonych cywili i aresztowali wielu mieszkańców.

_ - Są ranni. Wielu zostało aresztowanych. Służby bezpieczeństwa powtarzają ten sam wzór we wszystkich centrach, w których doszło do demokratycznego protestów. Chcą zdławić rewolucję za pomocą brutalnych środków _ - przekonuje rozmówca agencji Reutera.

bDHUYoTN

Wysoki rangą dyplomata w stolicy Jordanii Ammanie potwierdził w rozmowie z agencja Reutera, że dwa główne przejścia graniczne w Darze i Nassibi po stronie syryjskiej zostały zamknięte. Dodał, że _ najwyraźniej ma to związek z trwającą obecnie dużą operacją służb bezpieczeństwa _.

Jeden z czołowych syryjskich działaczy na rzecz praw człowieka, Suhair Atassi, oświadczył, że syryjskie władze rozpoczęły wojnę przeciwko pokojowemu ruchowi prodemokratycznemu, wkraczając do trzech miast.

bDHUYoTO

_ - To barbarzyńska wojna, której celem jest unicestwienie syryjskich demokratów - napisał Atassi w oświadczeniu przesłanym agencji Reutera . - Zamiary prezydenta Asada są jasne, odkąd publicznie powiedział, że jest gotowy na wojnę, w przemówieniu z 30 marca. Jestem w domu na przedmieściach Damaszku. Przyjdźcie i aresztujcie mnie _.

Syryjska organizacja broniąca praw człowieka poinformowała, że również w znajdującym się na wybrzeżu mieście Dżabla, do którego służby bezpieczeństwa wkroczyły w niedzielę, zginęło dotychczas co najmniej 13 cywili.

Funkcjonariusze i bojówki prezydenta weszły do zdominowanego przez sunnitów miasta, gdy w nocy z soboty na niedzielę doszło tam do manifestacji, których uczestnicy domagali się demokratycznych reform. Demonstranci grozili, że zablokują główną drogę biegnąca wzdłuż śródziemnomorskiego wybrzeża. W zajętych przez siły rządowe miejscowościach odcięto prąd i nie działają telefony.

Jak podaje agencja AFP, obecnie bilans ofiar trwających od 15 marca antyrządowych demonstracji wynosi co najmniej 361 zabitych.

bDHUYoTP
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t87694.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/syria;bojowki;ganialy;ludzi;po;ulicach,10,0,815114.html) Syria: Bojówki "ganiały ludzi po ulicach" Prezydent Baszar el-Asad po raz kolejny użył siły przeciw demonstrantom.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t136134.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rewolucja;w;syrii;wladze;zniosly;stan;wyjatkowy,156,0,801436.html) Rewolucja w Syrii: Władze zniosły stan wyjątkowy Zniesienie stanu wyjątkowego, wprowadzonego w 1963 roku przez partię Baas, było jednym z głównych żądań demonstrantów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/199/t136135.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/konflikt;w;syrii;zaostrza;sie;plonie;siedziba;partii;baas,65,0,801345.html) Konflikt w Syrii zaostrza się. Płonie siedziba partii Baas Syryjczycy biorą udział w pogrzebach zabitych podczas zamieszek demonstrantów, a potem wychodzą na ulice.
bDHUYoUi
Źródło:
KOMENTARZE
(0)