Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sytuacja w Sudanie. Obama wysyła żołnierzy

0
Podziel się:

Stany Zjednoczone wysłały do Sudanu Płd. 45 swoich żołnierzy, a prezydent USA Barack Obama wezwał przywódców rywalizujących ze sobą sudańskich frakcji do zaprzestania walk.

Sytuacja w Sudanie. Obama wysyła żołnierzy
(The U.S. Army/CC/Flickr)
bEErOuKZ

Stany Zjednoczone wysłały do Sudanu Płd. 45 swoich żołnierzy, a prezydent USA Barack Obama wezwał przywódców rywalizujących ze sobą sudańskich frakcji do zaprzestania walk, grożących destabilizacją kraju.

_ Podżeganie i ukierunkowana przemoc muszą się skończyć _ - oświadczył w czwartek Obama. _ Wszystkie strony muszą wysłuchać dobrej rady sąsiadów, zobowiązać się do dialogu i podjąć natychmiast kroki wzywające do pokoju i wspirające pojednanie _ - podkreślił amerykański przywódca.

Sudan Południowy, gdzie w czwartek zginęło trzech żołnierzy sił pokojowych ONZ, zdaniem Obamy znalazł się _ na krawędzi _ wojny domowej. Dlatego zdecydował się wysłać tam 45 żołnierzy.

bEErOuLb

Jak tłumaczył w liście do Kongresu, amerykańskie wojska w Sudanie Płd. znalazły się już w środę. Ich zadaniem jest ochrona obywateli amerykańskich; zostaną tam tak długo, jak będzie to konieczne. Departament Stanu wcześniej ogłosił zawieszenie działalności amerykańskiej ambasady w Dżubie i w środę ewakuował stamtąd 150, a w czwartek - 130 osób.

Unia Afrykańska wysłała do Dżuby misję pokojową, złożoną z kilku ministrów państw Afryki Wschodniej. Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay oświadczył, że obecnie istnieje _ ekstremalnie wysokie _ ryzyko wybuchu konfliktu etnicznego. Liczący 11 mln mieszkańców kraj, który w 2011 roku uzyskał niepodległość, jest bardzo zróżnicowany etnicznie, jednocześnie bardzo zasobny w ropę naftową.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/245/m84725.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/przemoc;seksualna;w;armii;usa;senat;chce;lepszej;ochrony;ofiar,115,0,1417075.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Coraz większy problem w amerykańskiej armii
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/176/m279728.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/intwerwencja;zbrojna;w;syrii;jest;porozumienie,168,0,1382056.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jest porozumienie w sprawie Syrii
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/179/m204723.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wojna;w;syrii;amerykanie;nie;chca;interwencji,120,0,1381496.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Amerykanie nie chcą wojny w Syrii
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/33/m219681.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/syria;przystapi;do;konwencji;o;zakazie;broni;chemicznej,62,0,1379646.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Syria zgodziła się na propozycję Rosji
bEErOuLC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)