Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja w Syrii. Według Camerona jest impas

0
Podziel się:

- Jest zbyt dużo ekstremistów wśród syryjskich powstańców, ale umiarkowana opozycja wciąż zasługuje na pomoc - uważa brytyjski premier.

Sytuacja w Syrii. Według Camerona jest impas
(PAP/EPA)

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron przyznał wczoraj w wywiadzie dla BBC, że w konflikcie w Syrii jest impas. Londyn zabiegał dotąd o dozbrojenie powstańców, ale ostatnio radykalizm części opozycji stał się bardzo niepokojący - oznajmił szef rządu.

_ Jest zbyt dużo ekstremistów _ wśród syryjskich powstańców, ale umiarkowana opozycja wciąż zasługuje na pomoc - uważa Cameron, który odniósł się w ten sposób do niedawnych rekomendacji brytyjskiej generalicji, przestrzegającej przed wysyłaniem sprzętu wojskowego do Syrii.

Cameron przyznał, że reżim Baszara el-Asada umocnił się w ostatnich miesiącach, ale wspólnota międzynarodowa musi nadal szukać sposobu na rozwiązanie trwającego od przeszło dwóch lat syryjskiego konfliktu. Ofensywa wojsk rządowych nabrała ostatnio impetu, a sytuację zmieniło na korzyść reżimu odbicie w czerwcu przez armię rządową strategicznego miasta Al-Kusajr - przypomina BBC.

USA i Wielka Brytania szukają od pewnego czasu sposobów na zwiększenie wsparcia logistycznego dla powstańców i w ubiegłym tygodniu Wielka Brytania poinformowała, że wysyła do Syrii warte 650 tys. funtów kombinezony, które mają chronić przed bronią chemiczną i biologiczną.

Cameron od dawna zabiegał o zniesienie unijnego embarga na dostarczanie broni syryjskiej opozycji. W Wielkiej Brytanii maleje jednak poparcie dla koncepcji uzbrajania powstańców ze względu na obawy, że broń może trafić w ręce dżihadystów - wyjaśnia BBC.

Brytyjski premier nazwał w niedzielnym wywiadzie prezydenta Asada _ złym człowiekiem _, który robi _ straszne rzeczy swojemu narodowi _. Cameron przyznał, że _ przygnębiający obraz sytuacji _ w Syrii wynika po części z tego, że wśród powstańców jest zbyt wielu skrajnie radykalnych bojowników, reżim Asada jest skłonny do stosowania _ odrażających praktyk _, jak wykorzystanie broni chemicznej, _ a problemy (Syrii) rozlewają się do krajów sąsiednich _.

Szef brytyjskiego rządu nazwał _ plotką _ medialne spekulacje na temat tego, że jego żona wywiera silny wpływ na jego politykę, także zagraniczną. Samantha Cameron w marcu odwiedziła obóz dla uchodźców w Libanie, gdzie spotkała się z rodzinami i dziećmi, będącymi ofiarami syryjskiego konfliktu. Media sugerowały, że od tego czasu nalegała na mocniejszą odpowiedź humanitarną.

Cameron powiedział, że jego żona była _ bardzo poruszona _ tym, co zobaczyła i usłyszała w obozie od tych, którzy stracili bliskich i których społeczności przestały istnieć. - _ Ale nie ma ona wpływu na moją politykę w tej sprawie _ - podkreślił premier.

Według ONZ syryjska wojna domowa wywołała największy kryzys humanitarny od 20 lat. Do krajów ościennych z Syrii uciekło już 1,7 mln osób; w tym roku opuszczało ją średnio 6 tys. osób dziennie.

Czytaj więcej w Money.pl
18 zabitych po bombardowaniu Arihi W ataku na 60-tysięczne miasto rannych zostało też kilkanaście osób - powiedział agencji AFP szef Obserwatorium, Rami Abdel Rahman.
USA poważnie rozważają użycie siły w Syrii Przekonuje przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Martin Dempsey.
Coraz mniejsza pomoc dla Syrii. Przez... Turecka organizacja IHH, która codziennie dostarcza do Syrii pomoc zgromadzoną w Turcji i za granicą, poinformowała, że teraz jest to zaledwie jedna dziesiąta transportów wysyłanych jeszcze na początku roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)