Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szalit wart jest dla Izraela tysiąca więźniów

0
Podziel się

Premier Netanjahu złożył Hamasowi ofertę wypuszczenia ich w zamian za izraelskiego żołnierza.

Szalit wart jest dla Izraela tysiąca więźniów
(Tallicfan20 / domena publiczna)
bEiSFmbV

Premier Izraela Benjamin Netanjahu (na zdjęciu) wyraził gotowość uwolnienia tysiąca więźniów palestyńskich, jeśli radykalny Hamas wypuści z niewoli izraelskiego żołnierza Gilada Szalita.

_ - Propozycja niemieckiego mediatora, którą postanowiliśmy przyjąć, zakładała uwolnienie tysiąca terrorystów. Jest to cena, jaką jestem w stanie zapłacić za sprowadzenie Gilada do domu _ - powiedział Netanjahu w transmitowanym na żywo przemówieniu telewizyjnym. Jest to pierwsze oficjalne potwierdzenie przez Izrael przyjęcia oferty wymiany więźniów.

Premier Izraela dodał, że nie zapłaci _ każdej ceny _ za uwolnienie Szalita. Wyjaśnił, że nie pozwoli, by palestyńscy terroryści wrócili na Zachodni Brzeg, skąd mieliby dostęp do izraelskich miast oraz że wolności nie odzyskają _ najgroźniejsi terroryści _.

bEiSFmbX

Hamas w zamian za Szalita domaga się uwolnienia setek zatrzymanych Palestyńczyków, w tym przywódców politycznych i wojskowych drugiej intifady z lat 2000-2004. W izraelskiej niewoli przebywa około 8 tys. Palestyńczyków, odsiadujących kary długoletniego więzienia, niektórzy dożywocia, za bezpośredni i pośredni udział w zamachach terrorystycznych.
W niedzielę tysiące Izraelczyków rozpoczęły marsz z północy kraju do Jerozolimy, by wywrzeć presję na rząd w sprawie porozumienia z Hamasem dotyczącego uwolnienia Szalita. 12-dniowy marsz zorganizowali rodzice Szalita w czwartą rocznicę jego uprowadzenia. Na koniec wędrówki rodzina zamierza rozbić namiot przed urzędem premiera Netanjahu i koczować tam aż do uwolnienia żołnierza.

Według sondażu, którego wyniki opublikowała w połowie czerwca gazeta _ Jedijot Achronot _, 72 proc. Izraelczyków jest gotowych poprzeć zwolnienie setek palestyńskich więźniów w zamian za Szalita.

Szalit został uprowadzony 25 czerwca 2006 roku z terytorium izraelskiego do Strefy Gazy, gdy bojownicy Hamasu napadli na izraelski posterunek graniczny, zabijając dwóch żołnierzy.

bEiSFmcy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)