Notowania

globalne ocieplenie
12.12.2011 06:30

Szczyt klimatyczny ONZ w Durbanie sukcesem?

Przyjęto pakiet rozwiązań prowadzących do nowego porozumienia klimatycznego w 2015 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Kühn/CC/Wikipedia)

Na szczycie w Durbanie UE osiągnęła kluczowy cel, mapę drogową do nowej umowy klimatycznej w 2015 roku, która zaangażuje wszystkie kraje w zwalczanie zmian klimatu - skomentowała komisarz UE ds. klimatu. Unijna dyplomacja zadziałała - dodał szef delegacji PE w Durbanie.

Wczoraj nad ranem zakończyła się 17. Konferencja Klimatyczna ONZ w Durbanie (RPA). Przyjęto pakiet rozwiązań prowadzących do nowego porozumienia klimatycznego w 2015 roku. Zgodnie z decyzją konferencji pakiet ma status prawnie obowiązującego dokumentu, wiążącego wszystkie kraje świata.

_ - Strategia UE zadziałała. Podczas gdy po poprzedniej konferencji w Cancun wielu mówiło, że Durban może tylko wdrożyć decyzje podjęte w Kopenhadze i Cancun, UE chciała więcej i dostała więcej _ - skomentowała w niedzielę wyniki konferencji komisarz UE ds. klimatu Connie Hedegaard.

Uzgodniony w Durbanie pakiet zawiera mapę drogową dojścia do nowego porozumienia w 2015 roku, które obowiązywałoby po 2020 roku. Po długich negocjacjach do poparcia mapy drogowej udało się namówić głównych emitentów CO2: USA, Chiny i Indie. Przedłużone zostało poza 2012 roku, obowiązywanie klimatycznego protokołu z Kioto na drugi okres rozliczeniowy.

_ - Nie przedłużylibyśmy obowiązywania protokołu z Kioto dopóki nie otrzymalibyśmy w zamian mapy drogowej na przyszłość, do której zobowiążą się wszystkie kraje _ - zaznaczyła komisarz. Dodała, że protokół dzieli kraje na dwie kategorie - tych, którzy spełniają swoje zobowiązania względem klimatu i tych, którzy tego nie robią, dlatego potrzebna jest prawnie wiążąca wszystkich umowa, która odzwierciedli rzeczywistość dzisiejszego, współzależnego świata.

Z kolei niemiecki, socjalistyczny eurodeputowany, szef delegacji Parlamentu Europejskiego w Durbanie Jo Leinen nazwał wyniki konferencji klimatycznej _ przełomem, za którym muszą pójść zdecydowane działania _. _ Świat osiągnął duży przełom w walce przeciw zmianom klimatu. Unii Europejskiej należy się uznanie za wytyczenie mapy drogowej dla wszystkich narodów, by wzięły swoją część odpowiedzialności _ - napisał w niedzielnym oświadczeniu Leinen.

Zaznaczył jednocześnie, że wciąż występuje _ przepaść _ w wysokości gigatony ekwiwalentu CO2 między tym, jakiej redukcji emisji potrzebuje klimat, a tym, co jest zadeklarowane. _ - Jeśli międzynarodowa umowa zacznie obowiązywać dopiero w 2020 roku, uzgodniony cel ograniczenia światowego ocieplenia do 2 stopni Celsjusza będzie w poważnym niebezpieczeństwie _ - przestrzegł eurodeputowany.

W pakiecie z Durbanu są też rozwiązania wspierające adaptację do zmian klimatu, funkcjonowanie funduszu klimatycznego oraz szereg szczegółowych zapisów dotyczących ochrony klimatu Ziemi. Konferencja trwała od 28 listopada. Przedłużyła się o dwa dni negocjacji - miała zakończyć się 9 grudnia. Stanowisko UE reprezentowała polska prezydencja. Kolejna konferencja klimatyczna za rok w Katarze.

Czytaj więcej o Konferencji Klimatycznej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t97788.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/konferencja;klimatyczna;onz;w;durbanie;przyjela;pakiet;rozwiazan,86,0,987222.html) Szok. USA, Indie i Chiny zgodziły się na... Polski negocjator w Durbanie, mówi o przełomowych ustaleniach w sprawie emisji dwutlenku węgla.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t97786.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowy;tekst;porozumienia;w;durbanie;rozmowy;trwaja,225,0,986849.html) Na co USA, Indie i Chiny nie chcą się zgodzić? Trwający od 28 listopada szczyt ponad 190 krajów miał skończyć się wczoraj, jednak z powodu braku porozumienia spotkanie trwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t160767.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/konferencja;klimatyczna;mamy;wlasciwa;strategie,70,0,987206.html) Durban: Uczyniliśmy historyczny krok Na zakończonej Konferencji Klimatycznej udało się osiągnąć istotny przełom. Jedno z państw pozostało nieusatysfakcjonowane.
Tagi: globalne ocieplenie, emisja co2, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz