Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczyt UE - Rosja. Unia stawia warunki

0
Podziel się:

Spotkanie rozpoczyna się wieczorem w Brukseli roboczą kolacją z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

Szczyt UE - Rosja. Unia stawia warunki
(ec.europa.eu)
bFfJtHTV

PE wezwał władze Rosji do przeprowadzenia nowych wyborów parlamentarnych, do których dopuszczeni zostaliby wszyscy kandydaci rosyjskiej opozycji. Przebieg wyborów pokazał, że Rosja nie spełnia standardów - brzmi przyjęta dziś rezolucja ws. szczytu UE-Rosja.

Szczyt rozpoczyna się wieczorem w Brukseli roboczą kolacją z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem (na zdjęciu). W poświęconej szczytowi rezolucji europosłowie uznali, że na spotkaniu UE powinna zdecydowanie poruszyć kwestię wyborów do Dumy Państwowej z 4 grudnia, oraz wezwali władze w Moskwie _ do nowych i sprawiedliwych wyborów, które zostałyby zorganizowane po zarejestrowaniu wszystkich kandydatów partii opozycyjnych _.

Parlament Europejski podkreślił jednocześnie, że władze rosyjskie powinny _ znowelizować ordynację wyborczą _ oraz przestrzegać międzynarodowych standardów wyborczych _ w praktyce, z myślą o zapewnieniu wolnych i demokratycznych wyborów prezydenckich w 2012 roku, dających równe szanse kandydatom opozycji _.

bFfJtHTX

Grudniowe wybory parlamentarne w Rosji zapewniły zwycięstwo rządzącej partii Władimira Putina _ Jedna Rosja _, której listę wyborczą otwierał Miedwiediew. Międzynarodowi obserwatorzy wstępnie ocenili, że wybory charakteryzowały się licznymi nieprawidłowościami, a zwycięska partia była faworyzowana.

Według obserwatorów OBWE, głosowanie zostało dobrze zorganizowane, lecz jego jakość zdecydowanie się obniżyła w trakcie liczenia głosów, podczas którego doszło do wielu nieprawidłowości i przypadków widocznych manipulacji, w tym do podrzucania głosów do urn. Wybory skrytykowała też szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton, a także rosyjska opozycja.

Również zdaniem europosłów _ przebieg wyborów pokazał, ze Rosja nie spełnia standardów wyborczych określonych przez OBWE _, a _ uciążliwe procedury rejestracji doprowadziły do wykluczenia kilku partii opozycyjnych _.

Eurodeputowani wyrazili też zaniepokojenie stanem praw człowieka w Rosji oraz brakiem praworządności i niezależnej władzy sądowniczej, a zwłaszcza niewyjaśnioną do tej pory sprawą śmierci w listopadzie 2009 roku adwokata Siergieja Magnitskiego. Zajmujący się walką z korupcją w Rosji Magnitski zmarł w więzieniu w niewyjaśnionych okolicznościach w rok po zatrzymaniu pod zarzutem oszustw podatkowych.

bFfJtHUd

Parlament wezwał badającą tę sprawę rosyjską komisję śledczą do _ szybkiego przedstawienia wniosków i podjęcia wszelkich niezbędnych działań, by postawić sprawców przed sądem _. W razie dalszej bezczynności władz rosyjskich kraje UE powinny rozważyć _ takie działania, jak zakaz wjazdu do całej UE oraz zamrożenie aktywów finansowych osób winnych torturowania i śmierci Siergieja Magnitskiego oraz ukrywania prawdy o tej sprawie _ - ostrzegł PE.

W kwestii spraw międzynarodowych eurodeputowani zaapelowali do Rosji _ o bardziej konstruktywne podejście _, zwłaszcza w kwestii Iranu i Syrii, wzywając Moskwę m.in., _ by przyłączyła się do światowych starań o zablokowanie irańskich prób wzbogacenia uranu i innych działań w sektorze jądrowym _.

Czytaj więcej wiadomości z Rosji w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t197826.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miedwiediew;wybory;uczciwe;na;nagraniach;nic;nie;widac,11,0,982539.html) Wybory uczciwe. Na nagraniach nic nie widać Prezydent Rosji odrzucił zarzuty, że podczas wczorajszych wyborów parlamentarnych doszło do poważnych naruszeń prawa wyborczego, które miały zaważyć na wyniku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t103297.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miedwiediew;zrezygnowal;z;reelekcji;ale;ma;powrocic;za;7;lat,48,0,932400.html) Miedwiediew zrezygnował, ale powróci. Za... Najbliższe otoczenie rezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa sugeruje, że obecny przywódca państwa będzie chciał wrócić na Kreml.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t94081.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/putin;moze;kandydowac;ludzie;go;popra,200,0,881864.html) Putin może wrócić, bo wątpi w Miedwiediewa Premier Rosji Władimir Putin jest bliski decyzji o kandydowaniu w wyborach prezydenckich; niektórzy są przekonani, że już ją podjął, gdyż wątpi w swojego protegowanego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa - pisze Reuters, powołując się na poważne źródła.
bFfJtHUy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)