Notowania

nato
18.05.2010 11:27

Szef NATO ostrzega przed cięciami wydatków na armię

Zdaniem Rasmussena zbyt głębokie cięcia negatywnie wpłyną na bezpieczeństwo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen ostrzegł przed długofalowymi skutkami nadmiernych cięć w budżetach na obronność i uznał, że trend ten musi ulec odwróceniu, jeśli Sojusz ma stawić czoło zagrożeniom dla bezpieczeństwa.

_ - Jako były premier wiem, że w sytuacji, kiedy trzeba obciąć wydatki na świadczenia socjalne, trudno, aby cięcia nie obejmowały też obronności _ - powiedział Rasmussen gazecie _ Financial Times _.

_ - Jeśli jednak cięcia wydatków na obronę są zbyt głębokie, to oddziaływają na obronność w długim okresie. Wiemy zaś, że brak bezpieczeństwa i niestabilność nie tylko zaszkodzi rozwojowi gospodarczemu, swobodzie podróżowania i wolnemu handlowi, ale zwiększy koszt zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego _ - dodał szef NATO.

Rasmussen wypowiadał się z okazji otrzymania raportu grupy ekspertów, którzy przygotowali projekt nowej strategicznej koncepcji NATO, mającej na celu zidentyfikowanie zagrożeń, w obliczu których stanie Sojusz w XXI wieku.

_ - W nieprzewidywalnych czasach NATO musi być organizacją wielofunkcyjną i sprawną _ - powiedziała gazecie przewodnicząca grupy, była sekretarz stanu USA Madeleine Albright.

Grupa ekspertów wskazuje w swym raporcie na potrzebę utrzymania wydatków, jeśli Sojusz ma nadal być zaangażowany w Afganistanie i stawić czoło zagrożeniom stwarzanym przez terroryzm i wojnę cybernetyczną.

_ - Jeśli NATO ma skutecznie realizować te zadania, musi powstrzymać ostry spadek nakładów na obronę narodową, reformować się, być bardziej skuteczne i ustalać priorytety pod kątem zdolności działania w przyszłości _ - stwierdza raport.

- Według _ FT _ dokument dąży do _ zrównoważenia roli NATO jako korpusu ekspedycyjnego z zadaniem obrony terytorium państw członkowskich _. Raport zaleca Sojuszowi rozwój wspólnego systemu obrony przeciwrakietowej chroniącego wszystkich członków i połączenie w tym względzie zabiegów amerykańskich z zabiegami niektórych państw europejskich.

Koszt połączenia różnych systemów obrony przeciwrakietowej dla 28 członków NATO ocenia Rasmussen na około 200 mln euro w okresie 10 lat. _ To prawie tyle, co nic _ - zaznacza.

Inne zalecenie raportu dotyczy utrzymania przez USA taktycznej broni nuklearnej w Europie _ tak długo, jak broń nuklearna istnieje _. Według _ FT _ Niemcy sądzą, że broń ta przestała być gwarancją bezpieczeństwa.

Tagi: nato, rasmussen, armia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-05-2019

jjNATO to armia amerykanska , a sojusznicy to przystaweczki

Rozwiń komentarze (1)