Notowania

polityka w niemczech
30.08.2011 12:20

Szef niemieckiego MSZ chce o wotum zaufania?

Szef niemieckiej dyplomacji chce uciąć dyskusje we własnym ugrupowaniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Guido Westerwelle (na zdj.) może wystąpić o wotum zaufania do frakcji swojej partii FDP, by w ten sposób uciąć debatę personalną w ugrupowaniu - podał niemiecki dziennik _ Rheinische Post _.

Według gazety, która powołuje się na źródła w liberalnej Partii Wolnych Demokratów (FDP), Westerwelle postanowił walczyć o funkcję ministra spraw zagranicznych. Dlatego chce, by liberałowie podjęli _ jasną decyzję _, czy chcą, by dalej pełnił ten urząd. Okazją ku temu ma być rozpoczynające się we wtorek po południu trzydniowe zamknięte posiedzenie frakcji parlamentarnej FDP w zamku Bensberg w Bergisch-Gladbach.

Niemieccy komentatorzy podkreślają, że pozycja Westerwellego jest słaba jak nigdy dotąd. Krytykuje go już nie tylko opozycja, ale też wielu polityków jego macierzystej partii nie ukrywa irytacji.

Ich zdumienie wywołały w zeszłym tygodniu komentarze Westerwellego na temat obalenia libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego. Ocenił on bowiem w wywiadzie radiowym, że decyzja Niemiec o nieuczestniczeniu w NATO-wskiej operacji militarnej przeciw reżimowi Kaddafiego była słuszna. I dodał, że niemiecka polityka sankcji gospodarczych i politycznych okazała się skuteczna, bo doprowadziła do izolacji dyktatora.

Przewodniczący FDP i wicekanclerz Niemiec Philipp Roesler sprostował potem te słowa szefa dyplomacji, wyrażając _ szacunek i wdzięczność dla sojuszników z NATO, którzy odegrali decydująca rolę w powstrzymaniu morderców od Kaddafiego _. Pod presją liderów FDP w miniony weekend także Westerwelle pochwalił interwencję zbrojną w Libii.

Niemieckie media spekulują, że decyzja o przyszłości Westerwellego zapadnie po wyborach regionalnych w Berlinie, które zaplanowano na 18 września. Jeśli wynik wyborczy FDP będzie słaby, Westerwelle miałby podać się do dymisji, a urząd szefa dyplomacji objąłby obecny sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych Werner Hoyer - podała _ Leipziger Volkszeitung _, powołując się na informacje z otoczenia szefa liberałów.

Liderzy ugrupowania nie potwierdzają tych doniesień. Przewodniczący frakcji parlamentarnej liberałów Rainer Bruederle powiedział dziś w telewizji ARD, że nic mu nie wiadomo o tym, jakoby Westerwelle miał zwrócić się o wotum zaufania swej partii. _ Nie ma takiego tematu _ - powiedział Bruederle. Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Cornelia Pieper podkreśliła w wywiadzie z gazetą regionalną _ Mitteldeutsche Zeitung _, że Westerwelle jest i pozostanie szefem dyplomacji. - _ Bardzo dobrze wypełnia swoje zadania _ - oświadczyła Pieper.

Kryzys wokół osoby Westerwellego narastał już od miesięcy. Wiosną, po 10 latach kierowania FDP, zrezygnował on z ponownego ubiegania się o funkcję szefa partii, po serii porażek liberałów w wyborach regionalnych. Jako szef dyplomacji został ostro skrytykowany przez opozycję i media za postawę Niemiec w sprawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącej Libii. Niemcy - inaczej niż ich sojusznicy z NATO - wstrzymały się od głosu w trakcie głosowania nad rezolucją, otwierającą drogę do interwencji zbrojnej przeciwko siłom libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego.

Czytaj więcej na temat niemieckiej polityki wobec Libii
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t97971.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/merkel;o;libii;pomozemy;ale;nie;zbrojnie,97,0,898401.html) Oni mają miliony Kaddafiego. Oddadzą Zdaniem kanclerz Niemiec Kaddafi powinien zostać osądzony przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t124560.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemcy;wspomoga;rebeliantow;z;libii;pozycza;im;100;milionow;euro,42,0,879914.html) Pożyczą rebeliantom 100 milionów euro - _ Rząd Niemiec pożyczy pieniądze na cele cywilne i humanitarne _ - zapowiedział minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t46848.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemcy;wyrzucaja;pieciu;libijskich;dyplomatow,154,0,811674.html) Niemcy wyrzucają pięciu libijskich dyplomatów Dyplomaci mieli wywierać presję na obywateli Libii, zamieszkałych w Niemczech.
Tagi: polityka w niemczech, niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz