Notowania

szkocja
30.06.2009 13:02

Szkoci chcą referendum ws. niepodległości

Większość głosowałaby jednak przeciw odłączeniu się od Wielkiej Brytanii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Większość Szkotów chciałaby w przyszłym roku przeprowadzenia referendum w sprawie niepodległości, ale w plebiscycie raczej głosowałaby na _ nie _ - wynika z sondażu opublikowanego przez BBC Scotland.

Tylko 37 proc. z 1110 osób przepytanych w dniach 22-24 czerwca nie chce zorganizowania w 2010 roku referendum, za czym opowiada się szkocki rząd. Jednak na pytanie, jak głosowaliby w referendum mającym za przedmiot wyjście Szkocji ze składu Wielkiej Brytanii, 54 proc. badanych byłoby przeciwnych, a 38 proc. za.

Szkocki premier Alex Salmond ocenił, że rezultaty sondażu jasno pokazują, iż ludzie chcą, żeby regionalny parlament szkocki dysponował coraz szerszymi kompetencjami. Salmond, przywódca Szkockiej Partii Narodowej (SNP), zobowiązał się do zorganizowania referendum, czemu zdecydowanie sprzeciwia się brytyjski premier Gordon Brown, sam urodzony w Szkocji.

Regionalny szkocki parlament został reaktywowany w 1999 roku, po referendum przeprowadzonym rok wcześniej.

* [ Szkoci nie chcą kontroli. Plan Londynu odrzucony ]( http://news.money.pl/artykul/szkoci;nie;chca;kontroli;plan;londynu;odrzucony,219,0,427483.html )
* [ Szkocja powiększy się terytorialnie ]( http://news.money.pl/artykul/szkocja;powiekszy;sie;terytorialnie,253,0,321789.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: szkocja, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz