Notowania

uganda
13.08.2012 17:31

Szukają ugandyjskich śmigłowców w Kenii

Jeden z trzech ugandyjskich śmigłowców wojskowych, które zaginęły w centrum Kenii, został dziś odnaleziony.

Podziel się
Dodaj komentarz
(bmansvk/CC/Flickr)

Jeden z trzech ugandyjskich śmigłowców wojskowych, które zaginęły w centrum Kenii, został w poniedziałek odnaleziony. Członkom jego załogi nic się nie stało. Trwają poszukiwania dwóch innych maszyn i 10 członków ich załóg - podały źródła wojskowe.

Cztery maszyny armii ugandyjskiej - śmigłowiec transportowy Mi-17 i trzy śmigłowce bojowe Mi-24 - wystartowały z bazy Soroti na wschodzie Ugandy, aby dotrzeć do Somalii, gdzie miały wzmocnić siły misji pokojowej Unii Afrykańskiej (UA) walczące z rebeliantami al-Szebab. Tylko pierwszy z nich dotarł zgodnie z planem do Garissy we wschodniej Kenii.

Jak poinformowano, jedna z zaginionych maszyn lądowała awaryjnie i została zlokalizowana w pobliżu masywu Kenia. Rzecznik kenijskiej armii Bogita Ongeri powiedział, że nie wiadomo, w jakim stanie jest śmigłowiec i z jakiego powodu zniknął z radarów. W sumie na pokładzie Mi-17 i lądującego awaryjnie Mi-24 znajdowało się 18 osób.

Dwie pozostałe maszyny, z których każda przewoziła po pięć osób, lądowały twardo w środkowej Kenii - twierdzą źródła wojskowe; ich położenie musi jeszcze zostać sprecyzowane przez odpowiednie kenijskie władze. Ongeri zaznaczył, że akcję poszukiwawczą i ratowniczą w bardzo trudnym terenie komplikowały dodatkowo bardzo niekorzystne warunki meteorologiczne.

Rada Bezpieczeństwa ONZ w lutym zaaprobowała przyznanie środków na dziewięć śmigłowców transportowych i trzy bojowe dla sił Unii Afrykańskiej. Siły ugandyjskie tworzą trzon wojsk Unii Afrykańskiej operujących w Somalii w ramach misji pokojowej AMISOM.

Czytaj więcej o sytuacji w Afryce
To najkrwawszy miesiąc. Zabili 4239 ludzi Wśród zabitych ponad 3 tys. to cywile, ponad 1130 żołnierze, a ponad 100 dezerterzy.
Anan rezygnuje. "Świat pełen szalonych ludzi" Kofi Annan rezygnuje z funkcji wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii.
Dyktator ustąpi? Coraz bardziej na to nalegają Kraje arabskie intensywnie zabiegają o uchwalenie przez ONZ rezolucji w tej sprawie.
Tagi: uganda, śmigłowce, onz, mi-24, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz