Notowania

wojna w syrii
29.07.2013 20:04

Ta wojna kosztowała już 80 mld dolarów

Brazylijski dyplomata ubolewał, że obie strony konfliktu wciąż wierzą w zwycięstwo drogą wojskową

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Konflikt w Syrii kosztował ten kraj 60-80 mld dolarów - poinformował w Nowym Jorku kierujący komisją ONZ do spraw zbrodni wojennych w Syrii Paulo Sergio Pinheiro. Zaapelował do społeczności międzynarodowej o zdecydowane działania.

Brazylijski dyplomata ubolewał, że obie strony konfliktu wciąż wierzą w zwycięstwo drogą wojskową.Ocenił, że wojna w Syrii to _ kronika niewykorzystanych możliwości _ i zaapelował do społeczności międzynarodowej, zwłaszcza _ wpływowych krajów _, by zaczęły działać w sposób zdecydowany i powstrzymały _ rzeź _.

_ Nie ma łatwych decyzji _, ale społeczność międzynarodowa _ musi usłyszeć krzyki cywilów i przyspieszyć proces _, który doprowadziłby do wynegocjowania porozumienia w sprawie zakończenia konfliktu - dodał szef komisji.

Pinheiro przypomniał, że codziennie w Syrii mają miejsce _ bezkarne masakry i zabójstwa _, których sprawcami są nie tylko siły rządowe, ale też niektóre oddziały rebeliantów. Choć wśród powstańców grupy ekstremistyczne stanowią mniejszość, to odgrywają ona _ aktywną rolę _ w walkach - podkreślił przewodniczący komisji ONZ.

Pinheiro dodał, że prawdziwymi ofiarami tej wojny są cywile. Oprócz bombardowań i masowych ataków jednym z najbardziej _ podstępnych aspektów _ konfliktu jest to, że znikają tysiące ludzi. Wiele z nich poddawanych jest torturom. _ Do tortur dochodzi nawet w szpitalach kontrolowanych przez rząd. Także niektóre grupy rebelianckie stosowały je podczas przesłuchań pojmanych żołnierzy _ - zaznaczył.

Szef oenzetowskiej komisji ubolewał nad tym, że nie jest ona w stanie uzyskać pełnego obrazu konfliktu, gdyż nie dostała pozwolenia na wjazd do Syrii. Wyraził nadzieję, że wkrótce przedstawiciele komisji będą mogli udać się do tego ogarniętego wojną domową kraju.

Zdaniem Brazylijczyka _ regionalni aktorzy _ zaangażowali się w konflikt z powodu niedostatecznie chronionych granic.W Syrii od początku konfliktu, który rozpoczął się w marcu 2011 roku, zginęło ponad 100 tysięcy ludzi, a 2 miliony działania wojenne zmusiły do ucieczki z miejsca zamieszkania.

Czytaj więcej w Money.pl
USA poważnie rozważają użycie siły w Syrii Przekonuje przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Martin Dempsey.
USA przekażą Syrii 300 milionów dolarów Prawie połowa zostanie przekazana samej Syrii, a reszta sąsiednim krajom zmagającym się z napływem uchodźców
Reżim syryjski gotowy na rozmowy pokojowe Prezydent Syrii Baszar el-Asad wybrał pięć osób, które mają reprezentować jego reżim na konferencji pokojowej w Genewie
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz