Notowania

Kambodża
28.04.2011 10:22

Tajlandia i Kambodża zawieszają broń

W trwających od tygodnia walkach zginęło co najmniej 15 ludzi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

fot: PAP/EPA_ fot: PAP/EPA _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/zawieszenie;broni;miedzy;kambodza;a;tajlandia,galeria,5309,0.html)Tajlandia i Kambodża zgodziły się dziś, po spotkaniu dowódców armii, na zawieszenie broni kończące trwające od siedmiu dni potyczki zbrojne na spornym odcinku granicy w pobliżu świątyni Preah Vihear - poinformowały władze kambodżańskie.

Obie strony zgodziły się też otworzyć jedno przejście graniczne, żeby pozwolić ludziom, którzy uciekli przed walkami na powrót do domu. _ - Będziemy od dziś przestrzegać zawieszenia broni, a dowódcy będą się regularnie spotykać, by uniknąć nieporozumień _ - oświadczył rzecznik rządu Kambodży. W trwających od tygodnia walkach zginęło co najmniej 15 ludzi.

Kambodża i Tajlandia roszczą sobie prawo do 4,6 km kwadratowych terenu w pobliżu XI-wiecznej świątyni Preah Vihear. W lutym bieżącego roku doszło tam do starć między wojskami obu krajów, w których zginęło 13 żołnierzy. Po obu stronach granicy wysiedlono po 20 tys. ludzi.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ przyznał Kambodży świątynię Preah Vihear w 1962 roku, jednak nigdy w jasny sposób nie określono, do kogo należy teren wokół niej. Do zaostrzenia sporu doszło w 2008 roku, gdy Bangkok najpierw poparł, a następnie odrzucił propozycję Phnom Penh, aby świątynię wpisać na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Od 2008 roku w okolicach świątyni doszło do kilku potyczek między wojskami Tajlandii i Kambodży. Obie strony zajęły pozycje wokół spornego wzgórza, na którym znajduje się świątynia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t138062.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/pap/artykul/strzaly;na;granicy;kambodzy;z;tajlandia,50,0,818482.html) Strzały na granicy Kambodży z Tajlandią To już szósty dzień nowych walk na granicy między oboma krajami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t131337.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/onz;pogodzi;tajlandie;z;kambodza,86,0,768342.html) ONZ pogodzi Tajlandię z Kambodżą? Konflikt wokół świątyni Preah Vihear wpływa negatywnie na wizerunek obu państw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t131117.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/starcia;na;granicy;kambodzy;z;tajlandia,30,0,767006.html) Starcia na granicy Kambodży z Tajlandią Niedaleko spornej świątyni Praeh Vihear słychać strzały z broni maszynowej i dział.
Tagi: Kambodża, tajlandia, zawieszenie broni, konflit, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz