Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tajlandia nie wyda jednak dziś "handlarza śmiercią"

0
Podziel się

Premier tego kraju wyjaśnia, że nie zakończyły się jeszcze wszystkie procedury.

Tajlandia nie wyda jednak dziś "handlarza śmiercią"
(PAP/EPA)
bEiXkTDV

Premier Tajlandii Abhisit Vejjajiva poinformował, że ekstradycja Wiktora Buta, zwanego _ handlarzem śmiercią _, została odroczona. Wczoraj policja informowała, że Rosjanin zostanie wydany Amerykanom w środę.

_ - Nie wyślemy dzisiaj Wiktora Buta do USA _ - powiedział dziennikarzom premier Abhisit, wyjaśniając, że najpierw _ muszą zakończyć się wszystkie etapy postępowania sądowego _.

Wczoraj przedstawiciel tajlandzkiej policji twierdził, że do ekstradycji jednego z najbardziej poszukiwanych handlarzy bronią na świecie dojdzie dziś. Podał także, że w związku z tym na lotnisku Don Mueang wylądował amerykański samolot,którym But miał udać się do Stanów Zjednoczonych.

bEiXkTDX

Po ponad dwuletniej procedurze ekstradycyjnej sąd apelacyjny w Bangkoku zdecydował w piątek, że w ciągu trzech miesięcy wyda Buta władzom USA. _ Handlarz śmiercią _ przez ponad piętnaście lat sprzedawał broń m.in. do Afryki i Ameryki Południowej, miał kontakty w Afganistanie, wśród talibów i w Al-Kaidzie.

But, były oficer wywiadu wojskowego i radzieckich sił powietrznych, został zatrzymany w marcu 2008 roku w stolicy Tajlandii w następstwie operacji, w której amerykańscy agenci udawali kolumbijskich rebeliantów. Prośba amerykańskich władz o ekstradycję została odrzucona przez sąd pierwszej instancji. W ubiegłym roku sąd w Bangkoku odmówił wydania Buta Amerykanom, którzy chcą go sądzić m.in. za dostawy broni dla kolumbijskich lewicowych rebeliantów z FARC.

But ma 43 lata, włada sześcioma językami. W Stanach Zjednoczonych, gdzie grozi mu dożywocie, postawiono mu zarzuty o terroryzm, w tym spiskowanie w celu zabicia amerykańskich obywateli, materialne wspieranie terrorystów oraz kupno i użycie pocisków przeciwlotniczych. Postać Wiktora Buta była inspiracją do filmu _ Pan życia i śmierci _ (ang. tytuł _ Lord of war _) z Nicolasem Cage'em w roli głównej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t103311.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/domniemany;agent;mosadu;ma;byc;wydany;niemcom,232,0,652008.html) Domniemany agent Mosadu ma być wydany Niemcom Uri Brodsky oskarżany jest o udział w zabójstwie lidera Hamasu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t98190.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/czesi;prosza;szwajcarie;o;wydanie;sciganego;biznesmena,37,0,649765.html) Czesi proszą Szwajcarię o wydanie ściganego biznesmena Tomasza Pitr poszukiwany jest od ponad trzech lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/136/t86920.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/msz;cieszy;sie;z;uwolnienia;polanskiego,25,0,643097.html) MSZ cieszy się z uwolnienia Polańskiego Szwajcarskiemu MSZ podziękował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
bEiXkTEy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)