Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
więzienia cia w polsce
02.03.2012 21:45

Tajne więzienia CIA. Polskie władze tuszują sprawę

Takie oskarżenia wysunęli adwokaci więźniów z Guantanamo, którzy byli przetrzymywani w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(micmol /CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

*Adwokaci reprezentujący więźniów Guantanamo i ofiary tortur, oskarżyli polską prokuraturę o _ desperackie próby zatuszowania _ sprawy tajnych więzień CIA w Polsce. *

Reprieve powołała się na list do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, wysłany w czwartek przez Bartłomieja Jankowskiego, adwokata Abu Zubajdy pojmanego w Pakistanie w marcu 2002 roku w ramach wojny z terroryzmem. Zubajda utrzymuje, że w grudniu tego samego roku przewieziono go z Tajlandii do Polski, gdzie w domniemanym tajnym więzieniu CIA na terenie bazy w Starych Kiejkutach przebywał do września 2003 roku.

Abu Zubajda jest przekonany, że był również więziony przez CIA na Litwie. Od sześciu lat mężczyzna przebywa w Guantanamo, choć nie postawiono mu formalnych zarzutów, a władze USA - jak twierdzi Reprieve - nie sądzą już, że ma on związki z Al-Kaidą. Obok Zubajdy z oskarżeniami pod adresem władz polskich wystąpił drugi więzień Guantanamo Abd al-Rahim al-Nashiri.

Reprieve zarzuca polskiej prokuraturze, że _ bez ostrzeżenia _ przekazała najważniejszy materiał dowodowy dotyczący domniemanego tajnego więzienia CIA w Starych Kiejkutach z Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie do Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie.

Stało się to na krótko przed tym, gdy dwóch polskich adwokatów reprezentujących więźniów Guantanamo po wielu miesiącach starań uzyskało możliwość zapoznania się z aktami. Obaj adwokaci mieszkają w Warszawie.

W piśmie do Seremeta adwokat Abu Zubajdy pyta, _ z jakiego powodu, na tak zaawansowanym etapie postępowania doszło do przekazania sprawy z Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie do Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, zwłaszcza wobec uzgodnionej czynności zaznajamiania pełnomocnika pokrzywdzonego z aktami postępowania _.

Jankowski zadaje także pytanie, dlaczego wybrano prokuraturę krakowską, skoro pełnomocnicy obu pokrzywdzonych mieszkają w Warszawie. _ Chciałbym wyrazić troskę oraz szczerą obawę, czy dokonana na tym etapie postępowania zmiana, podobnie jak uprzednia zmiana w składzie zespołu prokuratorów prowadzących to postępowanie, są korzystne dla efektywności postępowania karnego _ - napisał adwokat.

Poprosił też o informację, jaki harmonogram dalszych czynności w sprawie legł u podstaw decyzji o przekazaniu postępowania. Pełnomocnik Zubajdy chciałby też wiedzieć, _ czy przedmiotowa decyzja nie będzie skutkowała faktycznym zamrożeniem jakichkolwiek czynności śledztwa na kolejne długie miesiące, podczas których nowy zespół prokuratorów będzie zapoznawał się z aktami postępowania _.

Według Reprieve nie wiadomo, gdzie dokładnie znajdują się obecnie prokuratorskie akta dotyczące dochodzenia w sprawie więzienia w Starych Kiejkutach, a mecenasowi Jankowskiemu nie powiedziano, kiedy będzie się mógł z nimi zapoznać.

Nie udało się jeszcze uzyskać komentarza Prokuratury Generalnej w tej sprawie.

Decyzję o przekazaniu sprawy domniemanych więzień do dalszego kontynuowania krakowskiej Prokuraturze Apelacyjnej podjął w końcu stycznia prokurator generalny Andrzej Seremet. _ Przesłanki podjęcia tej decyzji, jak zresztą całe śledztwo, mają charakter ściśle tajny _ - informowała wtedy PG. Obecnie śledztwo jest przedłużone do końca sierpnia tego roku.

Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie prok. Piotr Kosmaty mówił w połowie lutego, że materiały dotyczące tego śledztwa wpłynęły już do krakowskiej prokuratury.

Czytaj więcej o tajnych więzieniach CIA
CIA nie zapłaciła za samoloty do Guantanamo Informacje Czeskiego Radia potwierdzają doniesienia o tajnych więzieniach CIA w kraju.
Nowe dowody na tajne więzienia CIA. Przełom? Sądowy spór o płatności między dwiema prywatnymi firmami lotniczymi świadczącymi usługi dla rządu USA dostarczył dowodów na istnienie operacji transportowania terrorystów.
Kwaśniewski nie wiedział o więzieniach CIA W sprawie tajnych więzień należy postępować ostrożnie i powściągliwie - komentują politycy.
Tagi: więzienia cia w polsce, cia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz