Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tajwan już nie chce do ONZ

0
Podziel się:

Po raz pierwszy od 17 lat władze Tajwanu nie złożą wniosku o członkostwo w ONZ.

Tajwan już nie chce do ONZ
(FlashStef/CC/Flickr)

*Po raz pierwszy od 17 lat władze Tajwanu nie złożą wniosku o członkostwo w ONZ - poinformowało tajwańskie MSZ. *

Wcześniej Tajwan 16-krotnie próbował uzyskać wsparcie członków ONZ, aby dołączyć do organizacji, jednakże za każdym razem działania te torpedowane były przez przedstawicieli ChRL, która jest też jednym z 5 stałych członków Rady Bezpieczeństwa.

Od czasu objęcia 15 miesięcy temu urzędu prezydenta wyspy przez Ma Ying-jeou stosunki pomiędzy Tajpej i Pekinem ulegają ciągłemu ociepleniu. Wcześniejsze starania tajwańskich władz w zakresie dołączenia do ONZ za każdym razem napotykały na zdecydowany sprzeciw władz Chińskiej Republiki Ludowej.

Tym razem nowy prezydent Tajwanu Ma Ying-jeou zdecydował się nie ryzykować pogorszenia się kontaktów z władzami w Pekinie wnioskiem, który i tak nie miałby szans na poddanie go pod głosowanie na forum ONZ. Tajwan, formalnie noszący nazwę Republiki Chińskiej, był reprezentantem Chin w ONZ do 1971 roku.

Kwestia osobnego członkostwa Tajwanu w różnego typu organizacjach międzynarodowych budzi sprzeciw władz w Pekinie. W 2002 roku Tajwan stał się członkiem WTO, jednakże jako _ Oddzielny Obszar Celny Tajwanu, Penghu, Kinmen i Matsu _. Tajwan utrzymuje kontakty dyplomatyczne z 23 państwami.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)