Notowania

boże narodzenie
25.12.2010 09:09

Tak święta spędza się w Irlandii

Dla Irlandczyków dzisiejszy obiad to najważniejsze wydarzenie całego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sashafatcat)

Uroczysty rodzinny obiad to najważniejszy moment świąt Bożego Narodzenia dla Irlandczyków. 25 grudnia to w Irlandii jedno z największych świąt w roku.

Wcześnie rano w wielu domach rodziny sprawdzają, jakie prezenty przyniósł w tym roku Święty Mikołaj. Przed południem Irlandczycy, którzy w większości są katolikami, idą na uroczystą mszę do kościoła, a około 12-13 spotykają się z rodziną na bożonarodzeniowym obiedzie.

Wspólny posiłek jest według niektórych odpowiednikiem polskiej wieczerzy wigilijnej. Irlandczycy nie składają sobie co prawda życzeń i nie przełamują się opłatkiem. Jednak jak mówi dziennikarka radia RTE Elizabeth Laragy, menu bożonarodzeniowego obiadu jest ściśle określone.

- _ Obiad składa się przede wszystkim z indyka, pieczonej szynki z przyprawami i z sosu żurawinowego. Są też pieczone i gotowane ziemniaki, marchewka i oczywiście brukselka, której nie może zabraknąć. Na początek jednak jemy zupę lub melona albo też sałatkę - to różni się w zależności od domu. Na deser podaje się świąteczny pudding z odrobiną brandy i ze śmietaną, a także ciasto _ - opowiada.

Irlandzki świąteczny obiad trwa wiele godzin i nierzadko kończy się około północy. Pierwszy dzień Świąt to także jedyny dzień w roku, kiedy w Irlandii zamknięte są puby.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t127005.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polaka;stac;na;231;karpi;choinki;kupimy;za;300;mln;zl,190,0,740798.html) Polaka stać na 231 karpi. Choinki kupimy za 300 mln zł W tym roku za przeciętną pensję można kupić aż o 14 tradycyjnych wigilijnych ryb mniej niż przed rokiem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t127034.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/co;zawisnie;na;choinkach;polakow,145,0,742545.html) Co zawiśnie na choinkach Polaków? Amerykanie wieszają bombki w kształcie ogórków, Francuzi wybierają żaby.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/t127009.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/zarzadzanie/artykul/sprawdz;czy;polacy;maja;serce;ile;dajemy,135,0,740487.html) Sprawdź, czy Polacy mają serce. Ile dajemy Jesteśmy coraz hojniejsi. Szczególnie wtedy, gdy chodzi o pomoc dla dzieci. Grudzień to czas żniw dla organizacji charytatywnych.
Tagi: boże narodzenie, irlandia, święta, obiad, boże narodzenie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz