Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Talibowie zaatakowali lotnisko w Kabulu

0
Podziel się:

Atak rozpoczął się przed świtem, ok. godz. 4.30 czasu lokalnego.

Talibowie zaatakowali lotnisko w Kabulu
(Kate Holt /eyevine/EAST NEWS)

Siedmiu napastników zginęło. Nie ma ofiar po stronie policji, ani ludności cywilnej. Nad ranem kilku uzbrojonych w granatniki przeciwpancerne i karabiny napastników opanowało wysoki budynek po zachodniej stronie lotniska i stamtąd ostrzeliwało budynki wojskowe, mieszczące m.in. siedzibę NATO.

Atak rozpoczął się przed świtem, ok. godz. 4.30 czasu lokalnego (2 czasu polskiego); nastąpiła wówczas co najmniej jedna silna eksplozja i wywiązała się wymiana ognia z siłami bezpieczeństwa.

Według przedstawiciela policji, napastników było siedmiu. Dwóch z nich, opasanych materiałami wybuchowymi, wysadziło się w powietrze; pozostałych pięciu zostało zastrzelonych przez afgańskie siły bezpieczeństwa.

Tymczasowo odwołane zostały wszystkie komercyjne loty, a drogi dojazdowe na lotnisko zostały wyłączone z ruchu. Po uzyskaniu informacji o ataku zamknięto ambasady w centrum Kabulu. Do ataku na lotnisko przyznali się afgańscy talibowie. Ich rzecznik Zabiullah Mudżahid powiedział, że celem była siedziba sił NATO.

Zamachy na silnie strzeżone lotnisko w Kabulu należą do rzadkości. W maju br. oddział złożony z zamachowców samobójców zaatakował siedzibę Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w Dżalalabadzie na wschodzie kraju. Wywiązały się wówczas wielogodzinne walki, w których zginęły cztery osoby, a trzy zostały ranne.

W Afganistanie rosną wątpliwości, czy rodzime wojsko i policja są dostatecznie silne i są w stanie zapewnić bezpieczeństwo po wycofaniu się większości zagranicznych wojsk, co ma nastąpić do końca przyszłego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Wysadził się, by zabić szefa. A zginęło 14 osób Zamachowiec samobójca zabił szefa rady prowincji Baghlan na północnym wschodzie Afganistanu, Mohammada Rasula Mohseniego.
Nie chcą zakazu poślubiania dziewczynek Ostry sprzeciw konserwatystów wzbudziły głównie pomysły wprowadzenia zakazu poślubiania młodych dziewcząt oraz te dotyczące ochrony ofiar gwałtów przed posądzeniem o cudzołóstwo.
Żołnierze NATO zabici w Afganistanie Żołnierze należeli do Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)